Karmivan nähtävyyden loppu! Maailman suurimmassa hylätyssä huvipuistossa ei voi kohta enää vierailla
Flickr / JP Haikyo
Kulttuuri ja nähtävyydet
Kopio Yhdysvaltojen teemapuistosta
Japanissa sijaitseva maailman suurin hylätty huvipuisto on ollut autiona kymmenen vuotta, mutta nyt se on viimein päätetty purkaa.
Nara Dreamland rakennettiin vuonna 1961, ja se sai inspiraationsa Yhdysvalloissa sijaitsevasta Kalifornian Disneyworld-teemapuistosta. Nykyisin autio huvipuisto on enää karmiva ja rähjäinen kopio suositusta huvittelukeskuksesta.
Valtavan kokoinen huvipuisto oli toiminnassa aina vuoteen 2006 saakka, kunnes se päätettiin sulkea liian vähäisen vierailijamäärän vuoksi. Yli kymmenen vuoden ajan maailman suurin hylätty huvipuisto on ollut autio nähtävyys, sillä oman onnensa nojaan jätetty alue muistuttaa nykyisin lähinnä aavehuvipuistoa.
Osakan läheisyydessä sijaitsevassa huvipuistossa menneisyyden loiston tilalla ovat vuosikausia olleet graffiteilla töhrityt linnat, lahoamispisteessä oleva vuoristorata ja saastaiset huvipuistolaitteet. Nyt myös niiden aika on ohi, sillä suunnitelmat huvipuiston purkamisesta on jo tehty.
Katso video hylätystä Nara Dreamland -huvipuistosta!
Lähde: Daily Mail
Kuva: Flickr / JP Haikyo
Video: Youtube / Kanpai !
Aiheeseen liittyvät artikkelit
Lisää aiheeseen liittyviä artikkeleja
Vältä mokat syömäpuikoilla – 10 virhettä, joihin on helppo sortua
Japani on muutakin kuin Tokio! Tutustu Kioton tunnetuimpiin nähtävyyksiin – olet ehkä nähnyt niistä ainakin yhden
Voiko vessateemainen ravintola olla liian yököttävä? Aasian 5+1 oudointa teemaravintolaa
Ensikertalaisen opas japanilaiseen onseniin – huomioi nämä asiat kylpylämatkalla
Miksi Disneyn megasuositussa teemapuistossa ei ole hyttysiä? Nämä yllättävät niksit hävittivät kiusallisen vaivan
Tämä hauska symboli tulee vastaan aasialaisissa ravintoloissa ja lomakohteissa – tiesitkö, mihin se viittaa?
Arvaatko, miksi teemapuistoista voi olla vaikea löytää peilejä? Tässä selitys
Helppo vinkki upeisiin lomakuviin Japanissa – vuokraa japanilainen kesäkimono