Suomalaisen bussiseurueen helteinen joulu Afrikassa: benjihyppyjä Victorian putouksilla

Joulu afrikkalaiseen tyyliin
Afrikkaa bussilla kiertävän Pikavuoro maailman ympäri -bussin suomalainen matkaseurue viettää joulun kuuluisilla Victorian putouksilla. Etelä-Afrikasta joulukuun alussa matkansa aloittanut ryhmä viettää tällä kertaa taatusti erilaista joulua, ja osa bussiseurueesta aikookin hypätä joulun kunniaksi benjihypyn 111 metristä.
Zimbabwen ja Sambian rajalla sijaitsevat Victorian putoukset ovat hyvin suosittu paikka hurjalle benjihypylle, sillä sillalta tehtävä hyppy saa ikimuistoisen taustan valtavista vesiputouksista.
Vaikka joulun ohjelmanumero on saunaa erikoisempi, kokoontuu bussiseurue yhteen perinteiselle jouluillalliselle. Suomalaisten ruokien sijaan joukko nauttii afrikkalaisista mauista, mutta on joulupöydässä myös muutamia kotimaisia herkkuja.
– Meillä on itse kullakin jemmat salmiakkia, hapankorppuja ja muuta, jotka laitetaan jouluna yhteiseen jakoon, sanoo pikavuororeportteri Anu Vaheristo.
Toistaiseksi joulusta on pikavuorolaisille muistuttanut vain kaupoissa soivat joululaulut ja kaupungilla näkyvät koristeet, sillä sää ei helteisessä Afrikassa ole tuntunut jouluiselta.
– On jotenkin koomista kuunnella I’m dreaming of a white Christmas -laulua, kun ulkona on enemmän kuin 30 astetta lämmintä ja hiki virtaa pitkin selkää, sanoo Vaheristo.
>> Seuraa Pikavuoron joulutunnelmia blogista!
Teksti: Inka Khanji
Kuva: Anu Vaheristo
Aiheeseen liittyvät artikkelit
Lisää aiheeseen liittyviä artikkeleja






