Kääri matkaopas pukinkonttiin – kolme uutuuskirjaa maailmalle
Flickr / Steve Bennett
Matkakirjat
Lonely Planet: The World
Suosittu matkaopaskirjasarja Lonely Planet on julkaissut The World – Traveller’s Guide to the Planet -matkaoppaan, joka kattaa koko maailman. Englanninkielisessä 950-sivuisessa tiiliskivessä esitellään 221 valtiota, ja jokaisesta maasta on kirjassa kartta, matkailijan kannalta tärkeimmät tiedot listattuna sekä muutamia kohdevinkkejä.
Tuhti tietopaketti soveltuu parhaiten eri maiden perustietojen kertaamiseen ja uusien matkakohteiden etsimiseen, sillä kutakin valtiota koskevat usean sivun mittaiset esittelyt eivät kuitenkaan anna kaikkea tietoa, jota matkailija kaipaa.
Koko maailman kattava matkaopas sopii lahjaksi tiedonnälkäiselle matkailijalle, joka etsii uusia kiehtovia kohteita ympäri maailmaa.
Lonely Planet
The World – A Traveller’s Guide to the Planet
Lonely Planet 2014
978-1-74360-065-8
Time Out: New York
Newyorkilaisten käsissä syntynyt Time Outin New York -opas on monipuolinen päivitetty tietopaketti maailman pääkaupungiksikin kutsutusta miljoonakaupungista. 400-sivuinen opas kulkee matkalla mukana näppärästi, ja sen mukana tuleva kartta kattaa Manhattanin saaren.
Englanninkielinen matkaopas esittelee paitsi kaikki New Yorkin kaupungin piirikunnat Queensista Brooklyniin, myös Manhattanin eri alueet Sohosta Upper East Sidelle. Time Outin oppaissa ravintola-, hotelli- ja shoppailuvinkit on kaikki koostettu kaupunginosittain ja esimerkiksi Greenwich Villagesta kertovasta kappaleesta voi napata kaikki vinkit kyseiselle alueelle.
Monipuolinen opas on kyllästetty värikkäillä kuvilla, jotka houkuttelevat pakkaamaan laukut ja suuntaamaan kohti Yhdysvaltain itärannikkoa. Tuore New York -opas sopii täydellisesti joululahjaksi matkailijalle, joka on suuntaamassa New Yorkiin, mutta myös matkasta haaveilevalle.
Time Out
New York
Time Out 2014
978-1-84670-325-6
Suomalainen Matkaopas: Malta
Suomalainen Matkaopas on nimensä mukaisesti suomalaisten suomalaisille kirjoittama matkaopaskirjasarja. Sarjan uusin opas on lokakuussa 2014 julkaistu Malta-opas, jossa pieni saarivaltio esitellään hyvin tarkasti.
Suomalainen Malta-opas on tuhti tietopaketti, jossa on myös hyvät ja tarkat kartat. Kirjaan on poimittu paikkoja, jotka kiinnostavat erityisesti suomalaista matkailijaa. Oppaassa on asiantunteva ote Maltan kohteisiin, ja se esittelee maan vierailukohteet monipuolisesti.
Timo-Pekka Lehtipuun kirjoittama tuore matkaopas on oiva lahja paitsi ensimmäistä kertaa Maltalle suuntaavalle myös matkailijalle, jolle saarivaltio on vanha tuttu.
Suomalainen Matkaopas
Timo-Pekka Lehtipuu
Malta
Otavan kirjapaino 2014
978-952-97-1556-5
Teksti: Inka Khanji
Kuva: Flickr / Steve Bennett
Aiheeseen liittyvät artikkelit
Lisää aiheeseen liittyviä artikkeleja
Vielä ehdit lähteä etelän lämpöön – seitsemän erinomaista syytä viettää joulua ulkomailla
Joko tiesit, miten Coca-Cola liittyy joulupukkiin? Näin jenkkiyhtiön ja punanuttuisen hahmon tarinat nivoutuvat yhteen
Nauti jouluateria laivalla! Tällaisia ovat laivayhtiöiden joulubuffetit
Miksi loppiainen on Espanjassa vuoden odotetuin päivä? Näin se näkyy turistille
Teitkö sinäkin piparkakkutalon? Kun tuttu herkku keksittiin, se ei liittynyt mitenkään juhlapyhiin – lue yllättävät taustat
Kuka keksi glögin? Neljä nopeaa faktaa joulun suosikkijuomasta
Joulutunnelmaa Helsinki-Vantaalla! Katso, mitä kaikkea voit kokea lentoasemalla tänä jouluna
Kolme hotellia, joissa joulu kestää ympäri vuoden – joukossa on myös rohkea vaihtoehto aikuisille