Juoksisitko maratonin Pohjois-Koreassa? Nyt se onnistuu!
Flickr / Uri Tours
Aktiivilomat
Ennennäkemätön tilaisuus osallistua urheilutapahtumaan Pohjois-Koreassa
Pohjois-Korea on viime aikoina avannut matkailijoille uusia mahdollisuuksia maassa ja löysännyt tiukkoja matkustusrajoitteitaan.
Nyt myös harrastejuoksijat saavat osallistua Pyongyangin maratoniin, joka on ollut aikaisemmin ainoastaan ammattiurheilijoiden tapahtuma. Maratoniin osallistuminen tarjoaa mahdollisuuden kulkea Pyongyangin kaduilla ja nähdä suuri urheilujuhla Pohjois-Korean tapaan.
Pyongyangin maraton on juostu vuodesta 1981 lähtien ja vuonna 2014 se avattiin ensimmäistä kertaa myös harrastejuoksijoille. Juoksemaan ei voi kuitenkaan lähteä kuka tahansa, sillä täyden matkan enimmäisaika on tiukat neljä tuntia.
Tapahtumassa on tarjolla myös täysmaratonia lyhyempiä matkoja, sillä juoksijat voivat osallistua myös puolimaratonille tai kymmenen kilometrin mittaiselle juoksumatkalle. Myös lyhyillä matkoilla on enimmäisaika: puolimaraton täytyy suorittaa alle kahdessa ja puolessa tunnissa, kymmenen kilometrin juoksu alle kahdessa tunnissa.
Kotimainen matkatoimisto Mandala Travel järjestää juoksumatkan Pohjois-Koreaan ensimmäisenä Suomessa. Matka järjestetään huhtikuussa 2015.
>> Lue myös: Pohjois-Korean kohuttu hiihtokeskus on vihdoin auki – tällaista siellä on
Lähde: Mandala Travel
Kuva: Flickr / Uri Tours
Aiheeseen liittyvät artikkelit
Lisää aiheeseen liittyviä artikkeleja
Pohjois-Korean 105-kerroksinen “tuhon hotelli” on maailman korkein hylätty rakennus
Pohjois-Korean “kuuden tähden luksushotelli” saa asiakkailta täystyrmäyksen: “Kuin vankila”
Tällainen on Pohjois-Korean salattu metro – piiloteltiin pitkään turisteilta
Tällainen on maailman surkein lentoyhtiö – rankattu yhden tähden arvoiseksi
Näitä maisemia ei ole moni nähnyt! Pohjois-Korea päästi ensimmäiset turistit helikopterilennolle
Tätä tavalliselta näyttävää kylää ei ole olemassakaan – rakennettiin silmänlumeeksi
Pohjois-Korean salat auki: propagandakuvat todellisten otosten rinnalla
Lisää vapauksia matkailijoille: ulkomaalaiset pääsevät nyt junamatkalle Pohjois-Koreaan