Tässä kaupungissa on maanalainen salaisuus – komea “päivähotelli” hylättiin 80-luvulla
iStockphoto
Hotellit
Tarjouksia kohteeseen Milano
Näytä kaikkiMaan alta löytyy yllätys Milanossa
Harva Milanossa liikkuva matkailija tietää Piazzale Venezian alta löytyvästä salaisuudesta. Maanalainen “päivähotelli” L’Albergo Diurno Metropolitano tarjosi aikoinaan palveluita reissaajille upeissa art deco -puitteissa.
Arkkitehti Piero Portaluppin suunnittelema L’Albergo rakennettiin vuosien 1923 ja 1925 välillä. Paikka tunnettiin myös nimellä Daytime Metropolitan Hotel.
Nimensä mukaisesti päivähotelli oli kuin hotelli, johon ei kuitenkaan voinut kirjautua sisään. Nukkumaan tai omaan henkilökohtaiseen huoneeseen ei näissä tiloissa päässyt.
Päivähotellin tarkoituksena oli tarjota virkistäytymis- ja peseytymispaikka matkailijoille, jotka tekivät päiväretken kaupunkiin tai odottivat pääsevänsä kirjautumaan hotelleihinsa. Paikka oli avoinna aamupäivisin kello 7-11.
L’Albergo tarjosi kävijöille muun muassa kylpytiloja, kampaamopalveluja, kauneushoitoloita ja lounge-tiloja. Maanalaisilla käytävillä toimi myös esimerkiksi lehtikioski ja matkatoimisto, ja saattoipa siellä saada myös kenkänsä kiillotettua tai vaatteensa silitettyä.
Tänä päivänä autio L’Albergo ei ole avoinna kävijöille, vaikka sen jäänteet löytyvätkin edelleen Piazzale Venezian alta. Suurin osa toimijoista sulki ovensa 80-luvun puolivälissä.
Maanalaisen kohteen viimeinen toimija oli miesten parturointipalveluja tarjonnut putiikki, joka häädettiin ja pakotettiin lopettamaan toimintansa vuonna 2003.
Päivähotellista julkaistut tuoreet kuvat näyttävät hylätyn kohteen aavemaisena, mutta niissä on edelleen nähtävissä aikakaudelle ominainen tyylikkyys. On helppo kuvitella, miten komealta paikka on joskus näyttänyt.
Hylätyistä paikoista kiinnostuneille matkailijoille on kuitenkin mahdollisesti tiedossa hyviä uutisia: Italiassa on huhuttu L’Albergon järjestävän vierailuja tämän vuoden aikana.
Katso kuvat hylätystä päivähotellista täältä! Mitä mieltä olet – olisiko tällaiselle palvelulle tarvetta suosituissa kaupunkikohteissa?
Lähde: Daily Mail
Aiheeseen liittyvät artikkelit
Lisää aiheeseen liittyviä artikkeleja
Esittelyssä Helsinki-Vantaan hotellit – näin majoitut lähellä lentoasemaa
Tällainen on Break Sokos Hotel Bomba – maisemahuoneet ovat kylpylähotellin uutuus
Viisi erikoista hotellia Tallinnassa – näin majoitut kontissa, luostarissa tai iglussa
Et arvaisi, miten all inclusive -hotellit syntyivät – alku oli jotain aivan muuta kuin nykyään
Elämyksellistä majoitusta Nuuksiossa – oletko jo kokeillut luksustelttailua?
Hotellivinkit Rodokselle – 12 paikkaa, joissa majoitut mukavasti
Historialliseen kortteliin aukesi uusi hotelli Helsingissä – tältä näyttää Grand Hansa
Seychellien ihanat hotellit – 3 vinkkiä unelmien lomasaarille