Hyppää sisältöön

Joulutunnelmaa koko perheelle – koe Koiramäen joulu Särkänniemessä

Rantapallon päätoimittaja Inka Khanji
Inka Khanji Päivitetty: 28.11.2014
Koiramäen joulu kutsuu koko perheen jouluisiin puuhapajoihin ja nauttimaan vanhan ajan tunnelmasta.

Jouluelämyksiä koko perheelle

Koiramäen joulukylä on avannut ovensa Särkänniemessä jo marraskuun puolella. Tänä vuonna Koiramäen joulussa voi askarrella puuhapajoissa, koristella pipareita, paistaa vaahtokarkkeja nuotiolla ja tavata kesän suosikkieläimiä.

– Viime vuoden suuren suosion vuoksi olemme tänä jouluna laajentaneet työpajoja ja muuttaneet hieman käytäntöjä, jotta asiakkaamme pääsevät nauttimaan Koiramäestä mahdollisimman paljon. Tänä vuonna puuhapajoissa askarrellaan kortteja, pikkuautoja ja lumihiutaleita. Myös Drakkulan linna on avattu pienille seikkailijoille, kertoo tuotepäällikkö Maria Eskelinen.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Alueella voi nähdä myös paitsi Koiramäen tiernapojat, myös lauluesityksiä, tuttuja Koiramäen hahmoja ja tietysti Joulupukin. Patruuna von Töttermanin tallissa viettävät joulua Särkänniemen suosituimmat eläimet: alpakat, ponit, aasit, mikropossu sekä erikoinen villasika. Lisäksi kylän joulupolku rasteineen tutustuttaa kävijät Koiramäen väen jouluperinteisiin.

Koiramäen joulukylä on avoinna lauantaisin ja sunnuntaisin 4. tammikuuta 2015 saakka. Joulukuussa kylä on avoinna myös keskiviikkoisin.

Lähde ja kuva: Särkänniemi

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Finnairin lentokoneet

Finnair lisää ensi kesäksi lentoja kaukokohteisiin – lue viikon tärkeimmät matkailu-uutiset

Tampere, Suomi

Tampereelle aukeaa uudenlainen hotelli – lue viikon tärkeimmät matkailu-uutiset

Tampereen lentoasema

Mihin Tampereelta pääsee suorin lennoin? Tällainen on Tampere-Pirkkalan lentoasema

Tampere, Suomi

Lue vinkit onnistuneeseen lomaan Tampereella – 25 parasta nähtävyyttä

Lisää aiheeseen liittyviä artikkeleja