Suomen suurin matkablogiyhteisö

Säppi – majakkasaari Selkämeren kansallispuistossa

Blogi on muuttanut!

 

Löydät jutut jatkossa osoitteesta:

toisiinmaisemiin.com

Tervetuloa!
Hanneli @toisiinmaisemiin

6 Comments

 • Reply Saana | Live now – dream later sunnuntai, 30 heinäkuun, 2017 at 10:30

  Saitpa nopeasti aikaan näin hurjan informatiivisen postauksen Säpistä, mahtavaa! Kiitos kun järjestit tämän reissun. Mun on pitänyt käydä Säpissä jo vuositolkulla, mutten ole vain saanut aikaiseksi, vaikka lähellä onkin. Tuskinpa olisin ilman sua saanut sitä aikaiseksi tänäkään vuonna, mutta onneksi astuit kehiin. Aivan mahtava paikka ja todellakin näkemisen arvoinen. Ja olisihan Säpissä viihtynyt pidempäänkin (tai sitten meidän olisi pitänyt pitää vähän lyhyempi piknik… muttei retkieväiden kanssa sovi hosua). Toivottavasti Säpin kehittäminen pääsee jatkumaan, jotta mahdollisimman moni löytäisi paikan ja saisi mahdollisuuden myös käydä siellä.

  • Reply duunireissaaja maanantai, 31 heinäkuun, 2017 at 17:48

   Saaresta oli kovin vähän helposti saatavilla olevaa tietoa, joten päätin pläjäyttää tähän mahdollisimman paljon asiaa. Luvialaisille saarella on aina ollut erityinen merkitys, ja on kiva että siitä ollaan tekemässä yhtä Selkämeren kansallispuiston kärkikohdetta. Eikä turhaan, sen verran hienosta paikasta on kyse.

 • Reply Tyrskyjen syleilemä Säpin majakka on tuhansien tarinoiden kehto | Live now – dream later keskiviikko, 9 elokuun, 2017 at 16:03

  […] Säpin majakan historiasta löytyy kattavasti tietoa Säppi 2000 -yhdistyksen sivuilta. Myös matkakumppanini Duunireissaaja on poiminut mielenkiintoisia faktoja ja kertomuksia kirjoitukseensa Säpin majakkasaaresta. […]

 • Reply Tyrskyjen syleilemä Säpin majakka on tuhansien tarinoiden kehto • Live now – dream later | Matkablogi tiistai, 12 joulukuun, 2017 at 17:22

  […] Säpin majakan historiasta löytyy kattavasti tietoa Säppi 2000 -yhdistyksen sivuilta. Myös matkakumppanini Duunireissaaja on poiminut mielenkiintoisia faktoja ja kertomuksia kirjoitukseensa Säpin majakkasaaresta. […]

 • Reply Kylmäpihlaja Kallo Säppi - kolmen majakan kesäretki Rauman ja Porin suunnalla maanantai, 23 heinäkuun, 2018 at 14:41

  […] Säppiin ovat kirjoittaneet myös Duunireissaaja ja Live Now Dream Later -matkablogit.  Kummassakin jutussa on myös laajempi katsaus Säpin […]

 • Reply Eurajoki - monipuolinen matkailukohde Satakunnan rannikolla - TOISIIN MAISEMIIN maanantai, 10 helmikuun, 2020 at 15:33

  […] Säppi – majakkasaari Selkämeren kansallispuistossa […]

 • Leave a Reply