Suomen suurin matkablogiyhteisö

Lempyyn Metsästysseura, peijaiset

Se oli viime marraskuussa, kun saimme kutsun Lempyyn Metsästys-seuran päivällisille 20.11.2021 Lempyyn seurojentalolla.

Avomieheni on kotoisin Suonenjoelta ja hänellä on kesämökki lähellä lapsuudenkotiaan ja hän kuuluu jollain tavoin Metsästys-seuraan koska on asunut metsästysmailla. Olin yllättynyt että minuakin pyydettiin mukaan tapahtumaan. Mukaan lähtisi meidän lisäksi avomieheni poikamies-veli Erkki ja myös sisarensa Sirpa miehensä Herkon kanssa, he ovat maanviljelijöitä.Ei siinä mitään, pakkasimme paremmat vaatteet mukaan autoon ja ajelimme saunamökille. Aika kylmää ja pimeää oli, mökki piti ensin saada lämpimäksi. Olimme perillä perjantai-iltana, ja laitoin päälle mukanani tuomat tummanvihreän jakkupuvun jossa on kotelomekko ja jakku  paksua thaisilkkiä. Puoli kolmen maissa lähdimme ajelemaan kohti juhlataloa joka sijaitsee vanhan kokoontumiskallion kupeessa. Juhlapäivällisillä oli lukuisa osanotto, koska kyseessä oli juhlavuoden tapahtuma. Pandemiarajoitusten vuoksi oli parina vuonna jääneet juhlat juhlimatta, joten oli syytäkin juhlia. Oli myös arpajaiset, arvottiin riistapaketteja. Sirpa voitti jauhelihapaketin mutta työsi sen minulle, väitti että heillä on jo niin paljon riistalihoja että antoi sen meille. On käytäntö että kun metsästysseura kaataa riistaa, niin siitä jää aina tietty osa maanomistajalle.  Siitä jauhelihasta tein peruna-jauheliha-laatikkoa, se oli hyvää ja syötiin. Metsästysseuran jäsenet olivat tulleet perheineen parhaissa siisteissä vaatteissa. Ensin näimme dioilla höystettyä seuran historiikkia ja jaettiin palkintoja seuran aktiiveille. Osansa huomiosta saivat metsästyskoirat ja myös juniorit. Juhlapuheitten jälkeen päästiin asiaan eli päivälliseen. Buffet pöytään oli katettuna riistapataa,  kuorittuja perunoita, salaattia, voideltuja leipiä ja juomia. Jälkiruokana oli kahvit ja leivoksia. Riistapata oli hyvin haudutettua ja oli oikein herkullista. Se oli ensimmäinen kerta kun pääsin osallistumaan peijaisiin. Minulla ei ollut kameraa mukana kun en osannut varautua että he olisi mielellään olleet kuvissa, mutta näillä mennään. Sunnuntaiaamuna palasimme Suonenjoen mökiltä Porvooseen. Mökillä on talvella kylmää mutta kotona meillä on lämmin ja vesi tulee ja menee.

Previous Post Next Post