Uskoisitko, että aivan Helsingin kupeesta löytyy tällaista erämaata? Katso kuvat ja lähde luontoretkelle
Visit Finland / Victor Engstrom
Suomen matkailu
Kyyti kätevästi julkisilla
Espoon, Kirkkonummen ja Vihdin kuntien alueella sijaitsevaan kansallispuistoon pääsee Helsingistä joko omalla autolla tai julkisilla liikennevälineillä. Julkisia käyttävän kannattaa kulkea junalla joko Espoon keskukseen tai Leppävaaraan ja jatkaa sitten bussilla. Espoon keskuksesta lähtevällä bussilla 245 pääsee kesäisin aina Kattilaan asti, ja se on hyvä kulkuväline myös jos haluaa vierailla suositussa luontokeskus Haltiassa.
Monet Nuuksion vaellusreiteistä lähtevät Haukkalammilta, jonne kertyy kävelymatkaa bussin 245 pysäkiltä noin pari kilometriä. Luontokeskuksen kohdalta pääsee sen sijaan suoraan monelle reitille, ja toinen vaihtoehto nopeammin metsään mielivälle on ottaa bussi 238 Leppävaarasta. Sillä pääsee kansallispuiston eteläosaan Siikarantaan ja Siikaniemeen, josta on lyhyt matka poluille.
Omien eväiden nauttimiseen löytyy Nuuksion alueelta useita grillikatoksia ja nuotiopaikkoja. Vettä ei tarvitse välttämättä kantaa mukana, sillä Haukkalammilla on vesipiste. Ravintolapalveluja löytyy luontokeskuksesta sekä Hotelli Nuuksiosta.
Miksi Nuuksiossa kannattaa sitten käydä? Helpon saavutettavuuden lisäksi ainakin luonnon monipuolisuuden vuoksi.
Katso kuvat Nuuksion kansallispuistosta!








Teksti: Marianne Zitting
Aiheeseen liittyvät artikkelit
Lisää aiheeseen liittyviä artikkeleja
Suomen ihanat saaret – päiväretket, majakat, hotellit ja muut tärpit
Helsingin parhaat nähtävyydet – 30 paikkaa, jotka kannattaa kokea lomalla
Lasten kanssa Helsingissä – lue vinkit onnistuneeseen lomaan
Elämyksellistä majoitusta Nuuksiossa – oletko jo kokeillut luksustelttailua?
Historialliseen kortteliin aukesi uusi hotelli Helsingissä – tältä näyttää Grand Hansa
Sokos Hotels avaa uuden hotellin Helsinkiin – aamiaiselle luvataan “kaupungin kiinnostavin puurovalikoima”
Montenegron parhaat nähtävyydet – 10 paikkaa, jotka kannattaa painaa mieleen
Tältä näyttää Helsingin uusin hotelli – Tukholmasta tuttu Hobo Hotel avautui ydinkeskustaan