Tasan vuosi sitten kuljin ihastuttavan Slovenian pikkukaupungin, Piranin, kaduilla ja uin rantabulevardin varrella kimmeltävässä kirkkaassa Adrianmeressä.. ❤️ Tänä aamuna iPhoneni kuvakirjasto muistutti vuosi sitten tapahtuneesta muistosta, ja sain itseni selailemaan kuvia Piranista ja muistelemaan paikan ihanaa tunnelmaa.
Sloveniaan matkasin siis viime vuoden syyskuussa Kroatian Istrian niemimaan kautta (Kroatiasta voit lukea tästä). Sloveniassa listallani oli pitkään ollut pääkaupunki Ljubljana, mutta matkaa suunnitellessa tuli selattua lisäksi Slovenian (alle 5o km pituisen) rannikon pikkukaupungit. Piran ihastutti näkemilläni kuvilla ja se valikoitui Slovenian kohteeksi Ljubljanan ja Bled-järven lisäksi – onneksi! Tässä paikassa oli jotain niin sympaattista ja kaunista, ihastuin kertaheitolla Piraniin!
Ihanaa Piranissa oli…
kaunis keskusaukio mm. suklaapuoteineen..
ihastuttavat värikkäät ja vanhat talot..
tunnelmallinen satama veneineen..
lukemattomat uimapaikat rantabulevardin varrella..
kaupungin yllä olevat muurit, joiden päältä näki koko Piranin vanhankaupungin..
Guest Housen sisäpihalla nautittu aamiaispuuro hedelmillä, marjoilla ja kookoksella..
ja aivan ihanat mahdollisuudet ihastella kaunista auringonlaskua..
Muun muassa nämä asiat saivat ihastumaan Piraniin. Tänne voisin todella matkustaa vielä uudelleen – ja itse asiassa uudelleen yleisesti Sloveniaan. Slovenia oli mielestäni niiin sympaattinen maa. 🙂
Oletko jo tutustunut Slovenian rannikkoon?
-Saila
4 Comments
Ihastuttavia kuvia ! Itsellä ehkä suunnitelmissa Ljubljana lokakuussa. Mutta kyllä tuo meri vaan olisi ihana !
Kiva kuulla! Ljubljana oli kyllä myös ihastuttava kaupunki 🙂
Kivoja kuvia. Ollaan käyty rannikolla Koperissa, josta tykkäsin.
Kiitos! Ajoin matkalla Koperin ohi, näytti myös kivalta paikalta 🙂