Siskon kanssa Tampereen hotelli Villassa ja aamiainen Tornissa

Yhteistyössä Original by Sokos Hotels Villa

DSCN8773

Oli muuten niin kivaa olla pitkästä aikaa suosikkikaupungissani Tampereella. Tampere on mulle tuttu, sillä olen asunut siellä kolme vuotta joitakin vuosia sitten ja välillä mietin vähän liiankin haikeasti noita aikoja. Kerron kohta miksi Tampereelle menimme, mutta sitä ennen tässä pieni arvostelu Original by Sokos Hotels Villasta, jossa yövyimme yhden yön.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Hotelli Villa on uudistettu 2011 ja kokonaiskuvaksi jäi mulle ainakin kodikkuus ja lämpö. Aulatila oikein kutsui syysteehetken pitämistä takallaan ja katosta roikkuvilla rottinkituoleillaan. Miten sitä vain ei koskaan tunnu olevan aikaa viettää hotellissa muutoin kuin illalla (jos silloinkaan)? Tähän samaan hengenvetoon on sanottava, ettei mulla ollut kovin selkeää kuvaa missä hotelli sijaitsee, mutta itse asiassa todella hyvällä paikalla, aivan Tullintorin ostoskeskuksen vieressä. Lähellä on myös juna-asema, Klubi ja ruokakauppakin löytyy alle 5 minuutin matkalta.

Hotelli on nimensä mukainen, sillä yksi käytetyistä materiaaleista on villa. Rakennus on aiemmin ollut viljamakaasina. Suloinen yksityiskohta on vapaaehtoisen vanhustyön keskuksen, Mummon Kammarin, jäsenten kutomat torkkupeitot, jotka löytyivät keinutuolin päältä. Kyllä keinutuoli! Me siskon kanssa molemmat ihastuttiin tuoliin, että piti oikein vuorotella kumpi siinä saa istua.

DSCN8760

DSCN8766

DSCN8763

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

DSCN8771

DSCN8769
Pakollinen matkabloggaajan hotellikuva.

Huone miellytti molempien silmiä ja siinä kyllä kuvastuu suomalaisuus. Olen ollut tosiaan Suomesta pois lähemmäs viisi kuukautta, joten oli ihanaa nähdä vaaleaa puuta kokolattiamattojen sijaan. Voin sanoa, että omasta mielestäni hotellihuoneiden uudistus kannatti. Tälläinen raikas, minimalistinen tyyli hiveli kyllä silmää.

Hotelli Villan aamiainen tarjoillaan mahtavan korkean Torni-hotellin tiloissa. Ei kylläkään ylhäällä vaan Grill it! -ravintolassa, Tornin alakerroksessa. Oli kerrassaan hyvä aamiainen, tai itse asiassa loistava, mutta meidän bussi lähti jo klo 10.05 Poriin, joten tuli vähän kiire. Ja myönnän, yksi sämpylä jäi syömättä! Tarjolla oli maukkaita sieniä ja kalaa, kalasta olin aivan superiloinen ja otinkin muutamat palaset sitä. Myös kaakao ilahdutti. Sitä saisi olla aamiaisella aina, sillä kahvia en juo. Siskoni juo kahvia, joka hotelli Villassa tarjoillaan pöytiin. Kahvi oli kyllä siskoni makuun liian vahvaa, joten se taisi jäädä juomatta. En seurannut tilannetta, sillä keskityin syömiseen.

DSCN8799

DSCN8800

DSCN8805

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Ai niin, itse leivotussa leivässä oli myös ilmeisesti puolukkaa joukossa, hyvää oli myös. (Niin ja mustaa makkaraa oli tarjolla, mutta koska emme kumpikaan syö punaista lihaa, siskoni on itse asiassa kasvissyöjä, niin emme tätä paikallista pötköä maistaneet).
Makea uppoaa aina, mutta olin iloinen, että leivokset olivat verraten pieniä, sillä ne olivat aika makeita (ja oli kiire). Ja on outoa, että sanon näin, koska yleensä ei mikään ole liian makeaa mulle!

Tässä vielä koottuina plussat ja miinukset:

+ sijainti, keskustassa, mutta kuitenkin rauhallisella kadulla
+ sisustus ja ihana keinutuoli
+ vedenkeitin huoneessa ja kaakaota!
+ ihanan tunnelmallinen aula
+ ystävällinen ja mukava henkilökunta
+ herkullinen aamiainen
+ tyynyjä mistä valita (nukun aina kahdella tyynyllä)
+ bioroskis!

– suihkun jälkeen vessan lattia oli märkä
– huoneen ikkuna on melko pieni
– tälläiselle yökääntyjälle sängyn patja ei oikein pysynyt paikoillaan, en sentään tippunut sängystä, heh.

*

Tampereella vierailimme Mustanlahden sataman tapahtuman vuoksi, emme venetsialaisten vaan Miljoonasateen keikan. Tiedätte ehkä bändin, joka on ollut olemassa jo 80-luvulta? Bändihän hajosi muutama vuosi sitten, eikä jatko ollut ollenkaan varmaa. Nykyään bändi tekee taas keikkoja ja on heiltä uusi levykin ilmestynyt. Mutta, suoraan sanottuna en jaksaisi kuulla enää yhtäkään kertaa 506 ikkunaa, Juri Gagarinia tai Tulkoon rakkaus -kappaleita.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

DSCN8798

DSCN8779

Miljonaasateella on paljon, paljon, hyviä kappaleita, siksi olinkin pettynyt, että niin paljon pakollisia (?) hittejä kuultiin. Onneksi sentään keikkapaikka oli ihanan tunnelmallinen ja Heikki Salo on todella hyvä tarinankertoja.
On muuten ihanaa, että kolmen vuoden asumisen jälkeenkin tein Tampereella jotakin ensimmäistä kertaa, yövyin hotellissa ja nyt tuli myös nähtyä Mustanlahden sataman keikkapaikka! Seuraavaksi vietän koko viikonlopun Tampereell, se on vissi!

(Omia MS-suosikkikappaleita ovat mm. Piru ja sen isoäiti, Meri ei kerro, 16 ja 36, Pitkä piikki, Siskon luo San Diegoon, Stumpit ja sirpaleet, Rakkaus on lihaa…) Että terveisiä vain Pispalan ja Jyväskylän suuntaan!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

28 Comments

  • Reply Stacy Siivonen 05/09/2016 at 18:36

    Minä en ole asunut kolmea vuotta Tampesterissa, mutta olen syntynyt siellä, joten se on aina minulle erityinen kaupunki. Olen kuitenkin vähän pettynyt hotelliin, kun siellä ei ole kylpyankkaa. Sorsapuisto jännittävine eläimineen on kuitenkin lähellä.
    Myös minä käännyn yöllä, enkä pelkästään käänny, vaan pyörin ympäri niin, että patja pitäisi pultata kiinni. Sanotaan, että vuoteensa hajottaminen kertoo luovuusesta.
    Musta makkara on kuulunut pakollisiin mansekuvioihin, mutta se on jäänyt, koska yllättävästi sitä ei ole ollut saatavana esmes Tammelan torilta sunnuntaiaamuisin.

    • Reply Tiia/ReiseReise 09/09/2016 at 22:24

      On jännää miettiä, että jos olisin syntynyt Tampereella niin pitäisinkö kaupungista näin paljon. Joo kylpyankkaa ei kyllä tainnut olla, en vessaa jaksanut kuvata, mielestäni kyllä tarkistin asian. 😉 Mutta mulla on niin huono muisti nykyään.
      Ai jännä, ettei Tammelan torilta saa enää(?) mustaa makkaraa…

  • Reply Pirkko / Meriharakka 06/09/2016 at 11:27

    Vedenkeitintä huoneessa arvostan melkein enemmän kuin jääkaappia (Suomessa) joten sikäli hyvä pointti tästä hotellista!
    Tornissa tuli käytyä viime syksynä kuin kaikki sitä silloin niin paljon hypettivät – toivottavasti sille riittää asiakkaita edelleen.

    • Reply Tiia/ReiseReise 09/09/2016 at 22:21

      Mä arvostan myös, etenkin jos sattuu olemaan kurkkukipua. Kyllä kai Tornissa asiakkaita riittää, itse ainakin ihailen rakennusta aina, mutta käyn kyllä aika harvoin Tampereella. :/

  • Reply Miika / Scenic Road Hunters 06/09/2016 at 11:38

    Aika modernilta näyttää tuo keinutuoli, ei juuri selkänojaa ja jalasten muodosta päätellen ei myöskään keinu kovin paljon. Tampereen hotellitarjonnasta mulla on kokemuksia vaan Ilveksestä mutta se on ollut niin hyvä, että melkein tulee sieltä aina varattua jos on tarve. Olisihan se toki hyvä kokeilla välillä muitakin.

    Toi aamupala…suomalaisten hotellien aamupala on sellainen asia, jota ulkomailla kaipaa…etenkin työreissuilla.

    • Reply Tiia/ReiseReise 09/09/2016 at 22:19

      Ei onneksi keinunut paljoa, koska sitten en olisi istunut siihen. Joo Ilves on kyllä näyttävä ja ihan paraatipaikalla, oon kerran käynyt siellä hotellihuoneessa, kun tuttu yöpyi ja kutsui mut katsomaan maisemia. Ehkä joskus yövynkin…nyt kun mietin, niin Tampereella on kyllä monia kiinnostavia hotelleja.
      Mä rakastan myös suomalaisia aamupaloja. Tuolla oli kyllä kaikki..

  • Reply Reason for Season 07/09/2016 at 16:11

    Villa on ihana ja tunnelmallinen hotelli. Ja ihan jees, että pääsee samalla pääsee Tornin puolelle syömään aamiaista (ja saunomaankin). Sijaintikin on kyllä vallan mainio.

    Itse en ole Miljoonasateen fani, joten oma näkökulmani on, että kuulisin mielelläni juurikin noita klassikkoja :P. Keikoilla on paljon mukavampi olla, kun tuntee biisit.

    • Reply Tiia/ReiseReise 09/09/2016 at 22:16

      Höh, mä unohdin mainita koko saunan. Olis ollut kiva, mutta ei meillä siihenkään oikeen ollut aikaa.

      Joo, ymmärrän hyvin, että monet odottaa niitä hittejä ja tietysti tutut kappaleet nostaa tunnelmaa, mutta on se vähän blaah.

  • Reply Veera 07/09/2016 at 16:19

    Aika hauska toi keinutuolin olemassaolo, vaikkei perinteistä mallia näköjään olekaan tarjolla. Ja toi aamupala, näyttää tosi hyvältä! <3

    • Reply Tiia/ReiseReise 09/09/2016 at 22:15

      Mulla on kommenttien valvonta päällä, niin sun kommentti on nyt kaksi kertaa, mutta ei se mitään. 🙂

  • Reply Miika ♥ Gia | matkakuume.net 08/09/2016 at 10:46

    Sokos hotellien laatu on ollut vuosi vuodelta paranemaan päin, mikä on ollut todella positiivista. Aamiaisetkin on yleensä ihan kohtuullisen hyviä, ja erityisesti se, että ne saa tilattua huoneeseen on eritysplussaa. Palvelu jota käytän aina.

    Mukavalta hotellilta näyttää tämäkin, sisustukseltaankin freesi ja moderni!

    • Reply Tiia/ReiseReise 09/09/2016 at 22:13

      Aaah, mä tykkään mennä aamiaisella, mutta kiva tietää että tuollainenkin palvelu on.

  • Reply Emma 08/09/2016 at 11:28

    Piti tulla katsomaan mitä tykkäsit Tornin aamiaisesta, sillä mun mielestä se on Tampereen hotelleista paras! Täytyykin taas mennä joku aamu käymään 🙂

    • Reply Tiia/ReiseReise 09/09/2016 at 22:11

      Oli kyllä superhyvä, enkä jäänyt kaipaamaan mitään. Paitsi aikaa olisi saanut olla enemmän. 🙂 Täytyykin tsekata mitä aamupala maksaa…en tajunnutkaan, että sinne voi vaan mennä.

  • Reply Veera 08/09/2016 at 16:42

    Aika hauska toi keinutuoli, vaikkei perinteistä mallia ollutkaan. Ja toi aamupala näyttää ihan superhyvältä!

    • Reply Tiia/ReiseReise 09/09/2016 at 22:10

      Mä en yleensä tykkää istua keinutuolissa, koska se usein keinuu liikaa eli oli joo kiva, kun oli vähän erilainen. Aamupala oli tooosi hyvä, harmi, että meillä oli kiire, niin ei ehtinyt nauttia rauhassa. Joskus toiste. 🙂

  • Reply Lotta | Watia.fi 10/09/2016 at 12:53

    Olen yöpynyt Villassa joskus lapsena, mutta olin oikeastaan unohtanut sen olemassaolon, kun Torni vie kaiken huomion. Kotoisan näköistä kyllä on.

    • Reply Tiia/ReiseReise 16/09/2016 at 19:44

      Aaa, kiva. Joo Torni on kyllä aika ainutlaatuinen omalla tavallaan Tampereella.

  • Reply Johanna @ Out of Office 10/09/2016 at 21:02

    Olen vähän tuon yllä kommentoineen Stacyn linjoilla, että kylpyankka pitää olla 🙂

    Mutta tuosta modernista keinutuolista tulee pisteet!

    Tampereella on kiva käydä, tosin en ole päätynyt yhteenkään hotelliin siellä vielä yöpymään kun sisko asuu lähistöllä. Tornin yläbaarissa olen kyllä käynyt ihailemassa auringonlaskua.

    • Reply Tiia/ReiseReise 16/09/2016 at 19:47

      Mä olen myös käynyt mehullaTornin yläkerrassa ja tietysti ihailin maisemia, onneksi se ei ole vain hotellin vieraille.
      Huoneessa oli suihku, varmaan siksi ankka puuttui. 🙂

  • Reply Erja/ Andalusian auringossa- ruokamatkablogi 10/09/2016 at 23:00

    Vietimme juuri viikonlopun Tampereella ja Solo Estoriassa, joten Tornin aamiainen tuli tutuksi. Hyvä valikoima kaikkea <3

    • Reply Tiia/ReiseReise 16/09/2016 at 19:47

      Oli kyllä. <3 Voisin syödä lähes joka aamu noita sieniä ja kalaa. Nam!

  • Reply Meri / Syö Matkusta Rakasta 11/09/2016 at 12:08

    Lämminhenkisen ja kodikkaan oloinen hotelli, vaikka itse tykkäänkin enemmän sellaisista oikein hotellimaisista hotelleista. 🙂 Tampere on itselleni todella tuntematon kaupunki, pitäisi tutustua!

    • Reply Tiia/ReiseReise 16/09/2016 at 19:49

      Ehdottomasti kannattaa! Toivottavasti oot kuitenkin käynyt Tampereella. 😉 Mä en oikein osaa sanoa mikä hotellien sisustustyyli viehättää mua eniten..

  • Reply Virpi /Täynnä tie on tarinoita 11/09/2016 at 18:00

    Heh, minä katselin että niin missä se keinutuoli on mutta se onkin nykyään hiukan modernimpi kuin mihin minun silmä on tottunut. 🙂
    Miljoonasade on hyvä, mutta nuo luettelemasi biisit taas minulle aika vieraita, taidan siis lukeutua joukkoon joka on kuunnellut vain näitä hittikappaleita! 😀

    • Reply Tiia/ReiseReise 16/09/2016 at 19:52

      Juuh, eikö oo hauska? 😀 Mun mielestä ne vanhemmat keinutuolit on vähän liian jännittäviä, en tykkää ollenkaan keinua niissä vaan jännitän aina mun jalkoja, ettei se keinu.
      Uskon, että aika moni tietää Miljoonasateen hitit ainoastaan (tai ei ole omasta mielestäni niin suosittu kuin esim. Eppu Normaali), mutta kyllähän niissä hiteissä hyviäkin on, esim. Marraskuu, josta on kiva uusi versio, mutta silti ei enää ”koskaan” 506 ikkunaa.

  • Reply Laura - Urbaani viidakkoseikkailijatar 11/09/2016 at 21:35

    On hyvä, että useat ketjuhotelllit ovat hieman muuttaneet ilmettään todella positiiviseen suuntaan. Mummojen kutomat torkkupeitot tuovat varmasti oman, mukavan lisäarvonsa ja kotoisuuden tunteen. Miljoonsade ei ole omia suosikkejani ja tunnistaisinkin vain hittibiiisit, joiden mukana olisi tosin varmasti mukava rallatella Tampereen yössä.

    • Reply Tiia/ReiseReise 16/09/2016 at 19:54

      Joo kyllä varmasti, mulla ei ole kauheasti vertailukohtia. Me lomailtiin enemmän mökeissä ja olinkin silloin lapsi, eikä sisustukset kiinnostaneet. Niin, on varmaan syy siihen miksi jostakin kappaleesta tulee hitti ja koska se on monelle niin tuttu, esitetään se lähes aina.

    Leave a Reply