Suomen suurin matkablogiyhteisö

Tarhakoulun kirjastovisiitit

Ranskassa tarhakoulu (ranskaksi école maternelle) alkaa 3-vuotiaana tai sinä vuonna, kun lapsi täyttää 3 vuotta. Tarhakoulujen koko ja ryhmäkoot voivat vaihdella suuresti jo ihan lähikuntienkin välillä. Samoin painotusalueet voivat olla hieman erilaisia, johtuen asuinalueesta (esim. Elsassissa: saksan kieli) ja opettajien tärkeäksi kokemista asioista. Toki jonkinlainen koko maan kattava opetussuunnitelma on olemassa ja sitä noudatetaan kaikissa maan kouluissa pilkuntarkasti tai hieman löyhemmin. 😉

Meidän kylän tarhakoululla on oma kirjasto, näin ei ole kaikilla tarhakouluilla Ranskassa. Kirjasto on tärkeä osa kylämme tarhakoulua. Siihen on haluttu panostaa oikein kunnolla! Kirjoja on hyllyissä hyvin kattavasti, eri tarhakoulun ikäryhmille sopivia kertomuksia. Kirjoja on varmasti kaikissa tarhakouluissa, sillä ovathan kirjat tottakai tärkeä osa varhaiskasvatusta. Mutta se varsinainen kattava kirjasto, josta voi lainata kotiin kirjoja, saattaa osalta kouluista kuitenkin puuttua. Olen hyvin tyytyväinen tähän kylämme ratkaisuun, sillä kirjastotoiminta ei Ranskassa ole ihan sitä mallia kuin se esimerkiksi Suomessa on. Joka kunnassa ei ole kirjastoa tai kirjastot voivat olla hyvinkin suppeita. Kirjastojen aukioloajat ovat myös joissain kunnissa hyvin lyhyitä, osaviikkoisia ja osapäiväisiä. Onneksini voin tähän vielä jatkaa, että täällä lähikunnissa on kirjastojen määrää viime aikoina lisätty! Peukku sille!!

Omalla tarhakoululla oleva pieni kirjasto on siis kätevä juttu ja se on lapsilla ahkerasti käytössä. Lapset käyvät kirjastossa viikottain, jokainen ryhmä aina tiettynä päivänä viikossa. Oman lapseni tarharyhmän kirjastovisiitti on aina torstaisin, jos ei ohjelmaan ole jostain syystä tullut muutoksia. Visiitin aikana lapset selailevat kirjoja ja valitsevat lopuksi mieleisensä kirjan kotiin vietäväksi. Visiitin aikana opettaja myös usein lukee jonkin sadun lapsille.

 

                         

 

Kirjojen lainaamisessa on tietyt ehdot, joista ilmoitetaan vanhemmille kirjallisesti vuosittain. Jotta kaikki pysyisi järjestyksessä, on kaikkien etujen mukaista, että kaikki noudattavat näitä sääntöjä. Tämä kyseinen lappunen on vanhempien myös allekirjoitettava! Säännöt kuuluvat seuraavasti: 1) Kirja tulee pitää siistinä. Kirja kannattaa siis piilottaa mahdollisilta pikkusisaruksilta vahinkojen välttämiseksi. 😉 Kynät kannattaa myös pitää kaukana ettei lapsille tule erilaisia mielitekoja lukemisen lomassa. 😉 Kokemusta on, hups..!! 2) Kirja tulee päällystää, jos päällyste on päässyt repsahtamaan tai se puuttuu kokonaan. Päällyste, erittäin järkevä juttu, erityisesti kun kyseessä ovat pienet lapset. Ja, jos vaikka vesilasi sattuu jostain kumman syystä olemaan lähettyvillä… 3) Kirja tulee ehdottomasti palauttaa koululle. Ei siis laittaa omaan kirjahyllyyn, vaikka kuinka suositusta ja kivasta kirjasta olisikin kyse, ainakin lapsen mielestä. 😉 Tarkkana on siis oltava! Tähän saakka nämä käytännöt ovat toimineet kiitettävästi ja kirjat ovat onneksi pysyneet hyvässä kunnossa. Toivotaan, että tahti jatkuu samana. Koitan aina muistuttaa myös ”suhteellisen vilkkaita” lapsiani näistä säännöistä, jotta suuremmilta ongelmilta vältyttäisiin.. 😉 Ja muistuttaa myös itseäni piilottamaan kirjan, silloin kuin sitä ei lueta.. Heh!

Tämä koulun kirjasto ei siis ole yleiskäytössä koko kylälle, vaan se on tarkoitettu vain ja ainoastaan tarhakoululaisille kouluaikana. Kaikilla lapsilla on omalla nimellä varustettu pieni vihreä kangaskassi käytössä, johon he laittavat aina lainaamansa kirjan. Kirjoja lainataan kirja per viikko tahdilla. Tosin, jos kirjaa ei palauta seuraavalla viikolla takaisin, ei lapsi pääse kirjastoon mukaan laisinkaan. Tässä tapauksessa lapsi jää kirjastovisiitin ajaksi luokkahuoneeseen piirtämään tai askartelemaan apuopettajan johdolla. Koulun puolelta on toiveena, että vanhempi tai jo lukutaitoinen vanhempi sisarus lukee tarhaikäisen lapsen lainaaman kirjan ainakin kertaalleen viikon aikana läpi. Tämän lisäksi lapselle täytyy antaa mahdollisuus selailla kirjaa omassa rauhassaan. Näin lapset pääsevät tutustumaan erilaisiin kirjoihin viikottain ja pääsevät toivottavasti mukaan ajatukseen ”lukeminen kannattaa aina”, se on tärkeämpää kuin television katsominen!

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Previous Post Next Post

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Liina lauantai, maaliskuu 7, 2020 at 16:13

  Onpa mahtava käytäntö! Tämän kun ottaisivat Suomessakin käyttöön, kun nykyään ollaan niin huolissaan lasten ja nuorten lukemisen vähentymisestä. Ja meillä on kuitenkin hieno kirjastolaitos kotimaassa…

  Kiitos mielenkiintoisesta blogista, olen lueskellut sitä tässä jo yhden iltapäivän verran 😀

  • Reply paivic perjantai, maaliskuu 13, 2020 at 22:12

   Kiitos kommentistasi. Joo, pidän tätä kirjastokäytäntöä erittäin hyvänä juttuna, myös lapset ovat siitä innoissaan. 😊 Näin kirjat vaihtuvat viikottain ja lapset voivat rauhassa tutkia kirjaston sisältöä. Mukava kuulla, että olet lueskellut juttuja. 😊

  Leave a Reply