No niin päästiin kun päästiinkin kotimaan road tripille. Suunnitelmat vaihtui viime tingassa koska Norjaan ei enää ollut asiaa. Nooh empä ollut koskaan lapissa käynytkään.. tai ihan näin ylhäällä.. mutta siitä sitten myöh.
Mutta päädyttiin ihan loman viime metreillä tänne Aurora Villageen ivaloon. Heti saavuttuamme harmitti että ei oltu aikaisemmin tultu tänne koska nyt vaan yhden yön ajan mahdollista yöpyä koska seuraavana päivänä lento takaisin helsinkiin. Mutta siis wau, aivan mahtava paikka. Aurora village on siis vartin ajomatkan päästä ivalon lentokentältä, ja muutaman minuutin ivalon keskustaan, eli helposti pääsee paikalle.
Aurora villagessa on 28 panorama ikkunalla varustettua mökkiä ivalojoen tuntumassa. Mökit on yllättävän tilavia. Kaikissa oma wc ja suihku, pieni jääkaappi ja kahvikulmaus ja ns. Olohuone jossa kaksi nojatuolia. Mökeissä on paljon hyviä yksityis kohtia, esim paljon seinäkoukkuja jotka aina puuttuu hotelleissa, tilava eteinen johon voi jättää kengät ja ulkovaatteet. Auton voi laittaa parkkiin mökin eteen.
Talvisin paikalta löytyy poroaitaus, jää karting rata, hiihtolatuja ja paljon muuta, ja tietysti ikkunasta voi katsella revontulia maaten sängyssä. Tälläkin kertaa ne meille näyttäytyi vaikka vasta ihan syyskuun alkumetreillä oltiinkin. Illan kruunasi myös ikkunasta nähty tähdenlento. Vuokrattavissa myös erilaisia välineitä näihin aktiviteetteihin ja esim pyöriä.
Varata voi myös saunan tällä samaisella panorama ikkunalla sekä porealtaan joka on ulkona. Näin syksyllä se oli mahtava mutta varmasti talvella vielä hienompi, vaikka katsellessa niitä revontulia. Aurora villagessa myös puulämmitteinen tynnyrisauna.
Päärakennuksessa on ravintola joka nyt kesällä oli remontin vuoksi kiinni mutta jossa saatiin buffet aamupala, erittäin hyvä sellainen, erilaisia leikkeleitä, juustoja, muroja ym. Lisäksi pystyi tilata pekonia ja munakokkelia ym. Ravintolassa keskellä takka jonka vieressä ihana istuskella vaikka ilta drikeillä.
Jos ravintola ruoka ei innosta niin löytyy myös grillikota, jota saa ihan vapaasti käyttää. Aurora villagessa on ihanan auteettinen Lapin fiilis. Meille kerrottiin myös että lisäilevät koko ajan pieniä yksityiskohtia, ja sen huomaa,erittäin järkevästi ajateltu monia juttuja.
Aurora village on suomalainen perheyritys joka nyt 4 vuotta vanha, erittäin mukava henkilökunta ja muutenkin aivan ihana paikka.
Matkailijat, matkustakaa suomessa, täällä on todella upeita paikkoja!
Heidän sivuille pääset
Tästä