Kesällä 2015 vietin viisi päivää Berliinissä ja se oli mun ensimmäinen yksin tehty reissu. Halusin lähteä Berliiniin, koska ajattelin, että siellä on varmasti paljon erilaista tekemistä ja rento tunnelma. Ja näin jälkikäteen täytyy todeta, että se oli aika ihanteellinen kohde! Tekemistä todellakin riitti ja uskon, että Berliinistä löytyy jokaiselle jotakin. Listasin teille mun Berliinin suosikit, toivottavasti näistä on teillekin iloa. 🙂
Tempelhofin entinen lentokenttä
Tää oli ehdottomasti yksi mun Berliinin reissun kohokohdista. Muutamalla eurolla vuokrasin itselleni pyörän tunniksi ja vaan poljin menemään pitkin entisiä kiitoratoja. Hyvin absurdi ja vapaa fiilis. Ei sitä jotenkin aiemmin osannut hahmottaa, kuinka pitkiä ne kiitoradat onkaan. Tuuli tuiversi hiuksissa, kaukaa kuului vaimeaa liikenteen hälyä ja pystyin täysin rentoutumaan ja unohtamaan kaikki arkipäiväiset murheet. Nykyään tämä entinen lentokenttä toimii suosittuna puistoalueena ja on niin paikallisten kuin turistienkin suosiossa. Itse kävin tuolla maanantaina päivällä, joten siellä ei juurikaan väkeä ollut, mutta viikonloppuisin puistossa on kuulemma paljon porukkaa piknikillä, lenkkeilemässä, yms. Suosittelen ehdottomasti!
Freiluftkino
Mulla on ehkä vähän poikkeava tapa käydä melkein aina reissun päällä elokuvissa. Reilatessakin kävin itse asiassa kaksi kertaa elokuvissa. 😀 En mene välttämättä katsomaan mitään paikallisia elokuvia edes, vaan perus Hollywood-mätötkin kelpaa. Mulle leffojen katselu on ollut aina tosi mieleistä ajanvietettä ja uppoutumalla täysin johonkin toiseen maailmaan saa oman pään nollattua samalla aika hyvin. Meinaan reissuissa ahnehtia itselleni vähän liikaakiin aina kaikkea tekemistä (pliis, enhän oo ainoa?) ja iltaisin tuppaan olemaan aika puhki. Siihen olotilaan elokuva toimii itelle oikein hyvin ja onhan se jotenkin ihanan arkista.
Berliinissä päädyin perinteisen elokuvateatterin sijaan ulkoilmateatteriin, joita löytyy kaupungista muutamia kappaleita. Itse kävin Kreuzbergissa sijaitsevassa ulkoilmateatterissa. Miljöö oli todella kiva, sillä elokuvakangas oli pystytetty vanhan linnamaisen rakennuksen takapihalle. Itse rakennus toimii nykyään jonkinlaisena kulttuuri-/näyttelytilana.
Olin kuvitellut, että siellä joutuisi istumaan nurtsilla katselemassa elokuvia, mutta siellä olikin ihan mukavat muovituolit, johon sai vielä pehmusteenkin ovelta. Ruokatarjonta ei ollut pelkkää perus popcornia, vaan myös muuta syötävää löytyi, sekä myös alkoholillisia juomia. Itse ostin yhden oluen ja nappasin vielä tuhkakupinkin mukaan. Kokemus oli tosi kiva, vaikka ääni olisi voinut ehkä olla snadisti kovemmalla. Mikäs siinä lämpimässä kesäillassa istuessa, olut kädessä ja hyvä elokuva pyörimässä. Jatkossakin aion mennä käymään ulkoilmateattereissa, mikäli sellaisia vastaan tulee.
Urban Spree
Urban Spreestä löytyy katutaidetta, skeittihallia, yökerhoja, ruokapaikkoja ja uimahalli Spree-joen varrelta. Tosi makeen näköinen mesta!
Café Nest
Elämäni parhaan aamiaisen oon syönyt tässä mestassa ja se löytyi mun onneksi saman kadun varrelta missä mun hostellikin sijaitsi. Ei ehkä kaikkein halvin paikka, mutta hintansa väärti oli kyllä. Vedin tuolla yhtenä aamuna muffineja (siis niitä semmoisia suolaisempia aamiaismuffineita, miksi niitä suomeksi kutsutaankaan) uppomunalla, pinaatilla ja hollandaise-kastikkeella ja oli meinaan taivaallista! Viikonloppuna testasin myös paikan brunssin, joka oli myös ihan hyvä, mutta ei mikään hirveän erikoinen.
http://cafenest.de/
YAAM
Eli Young African Art Market. Tääkin rento paikka löytyy Spree-joen varrelta. Täältä löytyi baari, jonka terassilla voi nauttia juomia varpaat hiekkaan upotettuna, aika paras tapa viettää kesäpäivää. Alue ei ole iso, mutta sitäkin viehättävämpi.
DDR-museo
Modernista historiasta kiinnostuneille mun mielestä aika must see-museo. Välillä kyllä kulku kävi vähän hitaanlaisesti, sillä jotkut käytävät olivat aika kapeita ja porukkaa oli paljon, mutta muuten todella kiva museo. Tykkäsin siitä, että siellä ei ollut pelkästään jotain kuvia ja tekstejä seinällä, vaan asioita oli hyvin monipuolisesti esillä. Oli paljon kaappeja ja laatikoita, mitä availemalla löytyi valokuvia, vaatteita, kirjeitä, videoita ja milloin mitäkin. Mun mielestä kiinnostava ja kattava museo.
Jetpak Alternative Kreuzberg
Yks tuttu suositteli mulle tätä hostellia ja kun siellä sattui olemaan kaikiksi öiksi tilaa, niin bookkasin sitten sen. Yksin matkustavalle tää oli varsinkin nappi valinta, sillä hostelliin otetaan maksimissaan neljän hengen porukoita ja ikärajana oli muistaakseni 40 vuotta. Eli oli paljon muitakin nuoria yksin tai pienessä porukassa reissaavia, ja uusiin ihmisiin oli helppo tutustua. Huoneet ja wc-/suihkutilat oli tosi siistit, mikä on itelle ainakin tärkeetä. Ainoa miinus oli ehkä suht kämänen aamupala (tyyliin muroja, leipää ja marmeladia), mutta toisaalta se kuului huoneen hintaan, joten kyllä se paremmin puutteessa meni. Yleensä kävin kuitenkin jossain muualla aamiaisella tai kaupasta nappaamassa jotain pientä. Sijainti oli tällä hostellilla loistava; lähimmälle metroasemalle käveli kymmenessä minsassa, kauppaan viidessä, puisto oli vastapäätä ja korttelin päästä löytyi useita ravintoloita.
Ootteko koskaan käynyt Berliinissä? Löytyykö teiltä samoja suosikkeja/ mitkä on teidän suosikit?