Mexicana mukaan Oneworld-allianssiin
Mexicanan mukana oneworldiin liittyivät myös tytäryhtiöt MexicanaClick ja MexicanaLink. Finnairin asiakkaat voivat nyt kartuttaa ja käyttää kanta-asiakasetuja sekä hyödyntää muita oneworld-etuja, kuten allianssihintoja, myös Mexicanan ja sen tytäryhtiöiden lennoilla.
Mexicana tytäryhtiöineen tuo oneworldiin 67 kohteen ja 14 maan reittiverkoston Väli-, Pohjois- sekä Etelä-Amerikassa ja Euroopassa. Näistä kohteista 37 on Meksikossa. Yhtiön pääpaikka on Mexico City.
Oneworldiin kuuluvat yhtiöt kuljettivat viime vuonna 330 miljoonaa matkustajaa. Oneworld-lentoyhtiöallianssiin kuuluvat tällä hetkellä American Airlines, British Airways, Cathay Pacific, Finnair, Iberia, Japan Airlines, LAN, Malév Hungarian Airlines, Mexicana, Qantas ja Royal Jordanian sekä noin 20 tytäryritystä. S7 Airlines liittyy allianssiin vuoden 2010 aikana.