Maakuntamatkailua Pohjois-Pohjanmaalla ja välillä kauempanakin

matkablogit, lähimatkailu, luonto, Pohjois-Pohjanmaa

Andyt Taidetalo Kulttuuripankissa Oulussa

Ensinnäkin, onhan Oulussa hulppeissa entisen Suomen Pankin Oulun konttorin tiloissa toimiva Taidetalo Kulttuuripankki nähtävä ja koettava!

Ja sitten tämän kesän ajan kahden Andyn teokset Kulttuuripankissa: Poptaiteen ikoni Andy Warholin 140 julisteesta koostuva Andy Warhol goes Arctic -näyttely ja rockmuusikko Andy McCoyn maalauksista sekä värikkäistä ja omaleimaisista hatuista koostuva näyttely ovat huippuhienoja!

Andy Warholin julistenäyttely on ainutlaatuinen kokemus, ja kesän jälkeen nämä Hampurin taideteollisuusmuseon omistamat julisteet menevät 15 vuoden tauolle esillä olosta.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Näyttely oli todella laaja ja monipuolinen. Taidokkaat julisteet, levynkannet, lehtien kannet jne. viehättivät.

Sekä tietysti Andy McCoy; kuinka värikästä taidetta ja uniikkeja hattuja hänellä onkaan!

Näyttelyt stemmasivat todella hyvin yhteen, ja Kulttuuripankin hienoissa tiloissa oli myös juhlavia kuvauspaikkoja!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Mikko / Matkalla Missä Milloinkin tiistai, 18 heinäkuun, 2023 at 21:53

    On kyllä puitteet varmasti kohdillaan! Kaikki entiset pankit ovat todella upeita paikkoja, oikeastaan mihin tahansa käyttötarkoitukseen. Muutenkin kiinnostava näyttely, vaikka varsinkaan jälkimmäinen Andy ei sinällään omiin suosikkeihini kuulukaan.

    • Reply terhikki76 lauantai, 22 heinäkuun, 2023 at 18:38

      Kyllä vain, minulle tämä olikin ensimmäinen kerta tässä pankin rakennuksessa!

    Leave a Reply