Uusi lentoyhtiö Suomeen! Tibet Airlines avaa suorat lennot Helsingistä Kiinan Jinaniin
Shutterstock
Lentomatkailu
Kaksi kertaa viikossa Jinaniin
Kiinalainen Tibet Airlines aloittaa suorat lennot Helsingin ja Kiinan Jinanin välillä. Lentoreitti avataan 8. huhtikuuta 2019.
Väliä lennetään Airbusin A330-laajarunkokoneilla kaksi kertaa viikossa, maanantaisin ja torstaisin.
– Tibet Airlinesin ja Jinanin uusi reitti Suomeen vahvistaa Helsinki-Vantaan lentoaseman asemaa Aasian-liikenteen merkittävänä solmukohtana. Se yhdistää Shandongin alueen Kiinasta suoraan Suomeen ja toivotammekin Tibet Airlinesin erittäin lämpimästi tervetulleeksi Helsinki-Vantaalle, sanoo Finavian reittikehityksestä ja Helsinki-Vantaan lentoasemasta vastaava johtaja Joni Sundelin.
Shandongin maakunnan pääkaupunki Jinan on noin seitsemän miljoonan asukkaan kaupunki, joka sijaitsee noin 400 kilometriä Pekingistä etelään.
Lähde: Finavia
Kuva: Shutterstock
Aiheeseen liittyvät artikkelit
Lisää aiheeseen liittyviä artikkeleja
Taas uusi lentoreitti Helsingistä Kiinaan – lennot Chengduun alkavat jo syyskuussa
Tämä hauska symboli tulee vastaan aasialaisissa ravintoloissa ja lomakohteissa – tiesitkö, mihin se viittaa?
Kiinan kasinokaupunki on paljon muutakin kuin kiiltävää pintaa – koe Macaon kiinnostavimmat nähtävyydet
Uusi lentoyhtiö Suomeen – suorat lennot Shanghaihin alkavat kesällä
Arvaatko, millä maalla on eniten rajanaapureita? Yksi valtio rikkoo ennätyksiä – huimat 16 eri rajaa
Tiesitkö, että Kiinasta voi löytää tällaisia paratiisirantoja? Katso kuvat Hainanin saarelta ja ihastu
Tähän yllättävään paikkaan rakennettiin kopio Pariisista – jäi autiokaupungiksi, jota turistit käyvät ihmettelemässä