Huomasitko tämän niksin lentokoneessa? Teline matkapuhelimelle voi olla aivan nenäsi edessä
Inka Khanji
Lentomatkailu
Käytä lentokoneen kännykkätelinettä
Pitkä lento edessä, ja niska on jo valmiiksi jumissa? Jos tulevia tunteja ei innosta viettää leuka syvälle rintaan painettuna sylissä olevaa matkapuhelinta tuijottaen tarkista, löytyykö istumapaikaltasi telinettä matkapuhelinta tai tablettia varten.
Teline sijaitsee kirjaimellisesti nenäsi edessä, sillä edessä olevan tuolin selkänojaan on voitu lisätä matkapuhelinteline sopivasti silmien korkeuteen. Teline on pieni, selkänojan levyinen ohut levy, jonka napsauttamalla auki saat nostettua matkapuhelimen tai tabletin mukavasti silmien korkeuteen.
Teline sujahtaa selkänojaan niin mutkattomasti, että harva matkustaja edes hoksaa sen olemassaoloa.
Sitä ei välttämättä huomaa, vaikka sen yhteydessä on yleensä englanninkielinen teksti, jossa muistutetaan, miten telinettä ei voi käyttää lentokoneen noustessa, laskiessa ja rullatessa.
Matkapuhelintelineitä on esimerkiksi osassa Finnairin Airbus A321 -koneista.
Aiheeseen liittyvät artikkelit
Lisää aiheeseen liittyviä artikkeleja
Unohditko jotain lentokoneeseen? Toimi näin – 5 asiaa, jotka kannattaa tehdä heti
Mihin Tampereelta pääsee suorin lennoin? Tällainen on Tampere-Pirkkalan lentoasema
Tiesitkö, että Rovaniemeltä pääsee suorin lennoin yli 30 kohteeseen? Katso kaikki reitit ja palvelut
Mihin Turusta pääsee suorin lennoin? Katso lentoaseman reitit ja palvelut
Viisi yleistä myyttiä halvoista lennoista – mikä on totta ja mikä tarua?
Kaikki halpalentoyhtiöt Suomessa – katso kattava reittilista
Tiesitkö? Tämän takia selkänojat on nostettava lennolla nousun ja laskun aikana
Rajatarkastusautomaatit ovat yleinen näky lentoasemilla – älä tee tätä helppoa mokaa