Hyppää sisältöön

Finnair tarjoaa uusia kohteita Norjaan – keväällä suorat lennot upeisiin vuoristomaisemiin

Kirjoittajan oletuskuva
Rantapallo Päivitetty: 19.12.2024
Helsingistä voi lentää keväällä 2018 kahteen uuteen Norjan-kohteeseen, kun Finnair alkaa liikennöidä suorilla yhteyksillä Bergeniin ja Tromssaan.

Matkoja kohteeseen Bergen

Valmismatkat alk. 306 € Näytä matkat

Kaksi uutta kaupunkia Norjaan

Finnair avaa toukokuussa 2018 suorat lentoreitit Helsingistä Norjan Bergeniin ja Tromssaan. Reitit liikennöidään yhteistyössä norjalaisen alueellisen lentoyhtiö Widerøen kanssa.

Helsinki–Bergen-reittiä liikennöidään kuusi kertaa viikossa. Atlantin rannikolla sijaitseva Bergen on Norjan toiseksi suurin kaupunki ja tunnettu erityisesti näyttävistä vuoristomaisemista. Bergen sijaitseekin seitsemän vuoren ympäröimänä.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Helsingin ja Tromssan väliä lennetään kerran viikossa. Tromssa sijaitsee Pohjois-Norjassa, ja on tunnettu erityisesti näyttävistä arktisista maisemista, upeasta luonnosta sekä monipuolisista luontoaktiviteeteista.

– Bergen ja Tromssa kiinnostavat aasialaisia asiakkaitamme ja täydentävät suomalaista kohdevalikoimaamme. Pohjola ylipäänsä vetää nyt hyvin. Uskon myös, että nämä kohteet kiinnostavat suomalaisia asiakkaitammekin, sanoo Finnairin kaupallinen johtaja Juha Järvinen.

Lennot operoidaan Widerøen Embraer 190 E2 -lentokoneilla ja miehistöllä.

Lähde: Finnair
Kuva: Flickr / Clarence

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Matkustamo, Finnair

Finnair lisää lentoja Lappiin – lue viikon tärkeimmät matkailu-uutiset

Finnairin lentokoneet

Finnair lisää ensi kesäksi lentoja kaukokohteisiin – lue viikon tärkeimmät matkailu-uutiset

Matkat Gdanskiin

Tuore vertailu: 10 kaupunkia, joissa on edullisin hintataso – ja matkan voi saada reilulla satasella

Ivalon lentokenttä

Suomen pohjoisin lentoasema vie helposti Saariselälle – katso kaikki reitit Ivalosta

Lisää aiheeseen liittyviä artikkeleja