Viikonlopun alla kauppakeskuksissa tapahtuu:niihin ilmestyy valmisruokatoreja,siis kojuja joissa myydään valmista ruokaa. Niitä voi ostaa mukaansa,tai sitten syödä annoksen paikan päällä.
Valinnanvaraa on todella paljon ,ja ruoka on suurimmilta osin etnisten keittiöiden ruokaa.Kuvassa tunisialaisen ruuan koju.
Valmisruokatorit ovat tosi suosittuja sellaisten kesken,jotka eivät jaksa seistä keittiössä viikonloppuna. Kätevää myös satunnaiselle vierailijalle,joilla on ruuan lämmitysmahdollisuus.
Ja hieman raskaamman ruuan vastapainona löytyy myös smoothiekoju.
Kuvat olen ottanut Dizengoff Center-kauppakeskuksesta,joka on Tel Avivin vanhin suuri kauppakeskus,ja sijaitsee kaupungin keskustassa. Ruokatorit avautuvat kauppakeskuksissa aina torstaisin iltapäivällä sekä perjantaisin aamupäivällä. Dizengoff Centerissä valmisruokatori on toiminut jo 17 vuotta.
Makeetakin löytyy kuten näkyy kuvasta.