Niin siinä sitten kävi, ettemme tänään lennä Barceloonaan. Huomenna emme lähde risteilemään uuden uutukaisella Celebrity Beyond -alukseen. Eikä ensi viikolla tarvitse katsella auringonlaskuja Välimerellä. Koska korona.
Celebrityn koronaohjeistukset
Huom, tässä olevat tiedot perustuvat varustamon tämän hetkiseen ohjeistukseen, jotka voivat muuttua hyvinkin lyhyellä varoitusajalla.
Laivayhtiö lähetti useamman viikon ajan päivittäin sähköpostiviestin, jossa oli seikkaperäisesti käyty läpi, millä edellytyksillä on ylipäätään mahdollista päästä risteilylle ja mitkä kriteerit, todistukset tms tulee olla.
Ensinnäkin kaikkien yli 18 – vuotiaiden tulee olla täysin rokotettuja ja ns boosteri eli kolmas rokotus on suositeltavaa. Ohjeistuksessa on myös tarkat tiedot, mitkä rokotukset hyväksytään ja milloin viimeistään viimeisin rokotus on tullut olla annettuna.

Riippuen matkustajan rokotusstatuksesta määrittyy se, koska matkustajan tulee tehdä virallinen testi. Vaihtoehtot ovat joko vuorokausi tai kaksi vuorokautta ennen risteilyä. Esimerkiksi alaikäinen, jolla ei ole boosteria ja kakkosrokotuksesta on yli 9kk olisi edellyttänyt 2 vuorokautta ennen risteilyä otettua testiä, mutta kolmesti rokotettu ja boosterista alle 9kk olisi testin voinut tehdä vuorokausi ennen lähtöä. Hyvä huomata, että mikään kotitesti ei käy ja matkustaja vastaa itse testauksen kustannuksista.
Erikseen on ohjeistettu tilanne, jossa koronan on vastikään sairastanut, eli 11-180 päivää ennen risteilyn alkua. Tällöin ei tarvitse välttämättä tehdä ns etukäteistestiä, mutta sitä vastoin sairastettuun koronaan liittyen tulee olla virallinen testitulos sekä EU:n Recovery dokumentti, jonka saa Kanta -järjestelmästä. Hyvä huomata, että jälleen ei sitten mitkään kotitestaukset riitä. Toki voi aina mennä sen ennakkotestin kautta ja toivoa, ettei siinä sitten aiemmin sairastettu korona näy edelleen positiivisena, mikä estäisi laivaan pääsyn.
Mikäli joku matkaseurueesta sairastuu max 10 päivää ennen risteilyä koronaan, niin tällöin koko matkaseurueen risteilyn hinta palautetaan 100 prosenttisesti. Olimme varanneet tämän risteilyn vuosi sitten lokakuussa. Tuolloin tehdyssä varauksessa on ollut koronatilanteesta johtuen poikkeuksellisen hyvät peruutusehdot, eli olisimme voineet mistä tahansa syystä perua risteilymme myös 48 tuntia ennen risteilyä ja saada 100% palautuksen hinnasta. Ja tosiaan koronatilanteessa myös vaikka satamassa todettu korona olisi oikeuttanut palautukseen. Meillä nyt tauti iski tuon 10 päivän aikaikkunassa, joten se siitä risteilystä sitten, mutta mitään taloudellisia tappioita ei tullut.

Uusi yritys syyslomalla
Harmillistahan tämä on kun paljon kehuttu Beyond jää kokematta, mutta eihän sairastumiselle mitään voi. Valitettavasti Beyond siirtyy Karibialle jo ennen syyslomaa, joten kyseinen laiva jää meidän osalta odottamaan seuraavia vuosia. Sitä vastoin varaus on nyt tehty Beyondin sisaralukselle Edgelle, jolla risteilimme kesällä 2019.
Onneksi risteily oli varattu We Love Cruises -matkatoimiston kautta. Kaikki peruutukset ja uusi varaus luonnistui silmänräpäyksessä. Kun sunnuntaina laitoin viestiä, että nyt näyttää huonolle Beyondilla risteily, niin maanantaina jo oli uusi varaus lentoineen tehty. Nyt syyslomalle teimme ensimmäistä kertaa myös lentovaraukset varustamon kautta, jolloin jos vielä jotain mutkia tulee matkaan, niin kaikki hoituu samalla kertaa. Kiitos We Love Cruises ja Tony, kun kaikki hoitui niin hyvin!
Nyt ei muuta kuin 77 päivää aikaa toipua ja olla saamatta uutta koronaa ja pääsemme jälleen risteilemään!
Tosi harmittava juttu! Mutta loistavaa kuitenkin, että taloudellisia tappioita ei tullut. Tuo on kyllä muutenkin mahtava konsepti, että jos joku seurueesta sairastuu koronaan 10 pv ennen lähtöä, saa rahat takaisin. Luo kyllä ilman muuta lisäturvaa.
Juu, harmi, mutta tähän näin korona-aikana saa varautua. Saa nähdä, kuinka pitkään varustamot pitävät voimassa näitä erityisiä koronaperuutusehtoja ja milloin korona muuttuu sairaudeksi muiden joukossa, jolloin toki sitten matkavakuutusten rooli korostuu.