Päivitettyjä tietoja risteilyjen peruutuksista löytyy uudesta kirjoituksesta, joka tehty 1.8.2020: https://www.rantapallo.fi/arcticcruiser/2020/08/02/risteilyhaaveet-karkaavat-tiedot-1-8-2020/
Synkkiä pilviä risteilyjen suhteen. Jälleen on uusia tietoja tullut risteilyjen kohtalosta. Vaikka Suomessa koronatilanne on parempi, jyllää pöpö maailmalla, eikä risteilyjä päästä aloittamaan.
Risteilyvarustamot perustavat pitkälti päätöksensä Yhdysvaltain tartuntatautiviraston sekä varustamoiden kattojärjestön suosituksiin ja ohjeisiin.
Tätä kirjoitettaessa 27.6.2020 suurimmat varustamot ovat ilmoittaneet seuraavista rajoituksista liikennöintiinsä. Lähteenä on käytetty kunkin varustamon omia nettisivuja.
Royal Caribbean Cruise Line: Kaikki risteilyt peruttu 15.9.2020 saakka. Lisäksi Kanadan ja Bermudan risteilyt peruttu 31.10.2020 saakka. Joidenkin Aasian risteilyjen osalta voi olla mahdollista aiempi liikennöinnin aloitus, mutta tällä hetkellä myöskään siellä ei risteillä.
Celebrity Cruise Line: Kaikki risteilyt peruttu 15.9.2020 saakka.
Azamara: Kaikki risteilyt peruttu 15.9.2020 saakka
Carnival Cruise Line: Valtaosa risteilyistä peruttu 30.9.2020 saakka. Osan aluksista risteilyt peruttu vaihtelevästi loka-marraskuulle (mm. Sunrise, Legend, Radiance ja Spirit)
Norwegian Cruise Line: Valtaosa risteilyistä peruttu 30.9. 2020, mutta ovat toiveikkaita, että joitain risteilyjä voitaisiin tehdä Alaskassa syyskuussa.
MSC Cruises: Kaikki risteilyt peruttu 31.7.2020 saakka.
Cunard Line: Queen Mary 2 ja Queen Victoria -risteilyt peruttu 1.11.2020 saakka. Queen Elisabeth -risteilyt peruttu 23.11.2020 saakka.
Costa Cruises: Kaikki risteilyt peruttu siten, että aikaisintaan ensimmäinen risteily tehtäisiin 17.7.2020. (nettisivuilta löytyy lista kunkin aluksen osalta, koska kukin alus aloittaisi risteilyt)
Syysloma risteily taitaa jäädä haaveeksi
Näyttää sille, että pitkään odotettu risteily syyslomalla Allure of the Seasille jää haaveeksi. Nyt ilmoitetusta aikarajasta kun olisi enää kuukausi risteilyn alkuun, joten tiukalle menee. Ja vaikka risteilyt vielä tälle kautta Välimerellä aloitettaisiinkin, niin todennäköistä on, että matkustajamääriä rajoitetaan, joten ei ole lainkaan varmaa, että mukaan sitten kuitenkaan pääsisi (tai että uskaltaisi lähteä).
Norjan vuonoille luksusjahdilla
Mutta jotain positiivista risteilyrintamalla kuitenkin on. Tällä viikolla tuli ilmoitus, että SeaDream Yacht Clubin luksusjahdeilla olisi mahdollista päästä risteilemään vielä tänä kesänä ja syksynä Norjan vuonoille. Kyseessä ei siis mitkään isot risteilyalukset vaan näille luksusjahdeille mahtuu mukaan normaalistikin noin 100 henkeä ja nyt matkaan otetaan vain puolet, eli 50 matkustajaa.
Koronarajoitukset vaikuttavat myös siihen, ketkä risteilyille huolitaan mukaan, eli näitä matkoja myydään nyt vain Suomen, Norjan, Tanskan ja Islannin kansalaisille. Houkuttelisi kovastikin, mutta nyt ei taida enää loma-aikataulujen muuttaminen onnistua. Ja ehkä pikkasen myös tautitilanne arveluttaa, ettei ihan ensimmäisten joukoissa nyt haluta lähteä niin sanotusti merta edemmäksi kalaan.
Lapin taikaa
Risteilyjen sijaan sitten nautitaan Lapin yöttömästä yöstä, jokimaisemista ja sääskistä. Joulupukkikin on jälleen 26.6. alkaen tavattavissa Napapiirillä ja luonnollisesti heti kävin moikkaamassa.
