Ensimmäinen muutos matkareittiin

Vastaavia päivityksiä tulee varmasti olemaan vielä lukuisia ennen kuin lopullisempi reitti vihdoin lyödään lukkoon, mutta aloitetaas nyt tällä:

Näytä suurempi kartta



Käytännössä reitti on Las Vegasiin asti sama, mutta sitten lähdetäänkin suoraan Yellowstoneen, joka siis aiemmin oli vasta ihan road tripin loppupäässä. Miksi näin?


Ystävällinen tietäjä internetskun kätköistä ilmoitti nimittäin, että:


Highway 1 -tie kannattaa ajaa pohjoisesta etelään, eli ei Losista San Franciscoon, koska etelästä pohjoiseen ajettaessa vastaantuleva liikenne pilaa näkemät merelle, plus kaikki pysähdyspaikat ovat meren puolella. Kun ajaa pohjoisesta etelään, voi ajaa pientareelle ihan koska haluaa, eikä vastaantuleva liikenne haittaa näkymiä.”


Tuossapa sellainen asia, joka ei olisi varmaankaan tullut ikinä edes mieleen, joten tänks tuosta! Vastaavia vinkkejä otetaan mielellään vastaan ja mie puolestaan päivittelen niitä sitten tänne, jotta seuraavatkin saavat mahdollisimman paljon apua matkan suunnittelussa.


-Toni

Tämä kirjoitus kuuluu kategoriaan Yleinen.

Vastaa

Kommentoi nimimerkillä tai Kirjaudu sisään.
Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Luomalla oman käyttäjätunnuksen, voit lisätä itsellesi Avatar-kuvan kommenttien yhteyteen. Kirjaudu sisään ja klikkaa "Omat tiedot" yläpalkista lisätäksesi kuvan.