Etusivu > Risteilyt > Risteillen Jangtse-joella

Jangtse-joki

Risteillen Jangtse-joella

Aasian pisin joki, Kiinan halki lipuva Jangtse, on jännittävien elämysten lähde. Risteilyn aikana voi jokivarsilla nähdä kiinalaisten kylien ja kaupunkien arkipäivää sekä suorastaan henkeäsalpaavia maisemia.

Jangtsejoki virtaa noin 200 kilometrin matkan Qutanin, Wuxian ja Xilingin rotkojen läpi, joiden korkeuksiin kohoavat solat tarjoavat unohtumattomia näkymiä. Solien kohdalla kameran kannattaa aina olla toimintavalmiudessa: siinä missä yksi sola on kuin uhkaavan rosvolauman pesäpaikka, toinen on silmiä hivelevän kaunis ja kolmas rauhallinen keidas.

Jangtse laskee Tyyneen valtamereen Shanghain kohdalla, joten mikä olisikaan sopivin päätepiste Jangtsejoen maisemille kuin Shanghain vilkas kaupunkikuva.

Kiertomatka Jangtse-joen maisemissa

Suomessa Jangtse-jokiristeilyjä järjestää matkatoimisto Traveller. Travellerin viidentoista matkapäivän aikana kuljetaan paikasta toiseen niin lentokoneilla, autoilla, junilla kuin risteilyaluksella.

Traveller-matkatoimiston järjestämä Jangtse-joen risteilymatka alkaa lennolla Helsingistä Pekingiin, missä odottavat kulttuuriaarteet ja värikäs ihmisvilinä. Kaupungissa tutustutaan parin päivän aikana esimerkiksi Kiinan muuriin, Kesäpalatsiin, Taivaallisenrauhan aukioon ja Kiellettyyn kaupunkiin.

Pekingistä matka jatkuu Zhengzhouhin. Zhengzhouhissa tutustutaan Shaolin luostariin, jossa on mahdollista ihailla aseettomin taistelu- tai TaiJi-esitystä, sekä Luoyangin yhä asutettuihin luola-asumuksiin. Matka vie myös Luoyangiin ja Xi’aan ihailemaan UNESCOn maailmanperinnelistalla olevan Tuhannen Buddhan Longmen tuhansia patsaita ja luolia, Xi´anin museota sekä vanhan kaupungin muureja.

Kahdeksas matkapäivä taitetaan lentomatkalla Chongqingiin, missä majoitutaan Jangtsella seilaavalle President-alukselle.

Jangtsen risteily lähtee Chongqingin satamasta ja pian onkin vuorossa ensimmäinen risteilyn retkistä, eli matka Fengdun Kummitusten kaupunkiin. Risteilypäivien aikana vieraillaan lukuisissa mielenkiintoisissa kohteissa ja risteillään upeiden solien läpi.

Solista ensimmäinen on Qutangin dramaattisien, pystysuorien kallioseinämien reunustama rotko. Toisena voi ihailla kaunista Wuxianin rotkoa, jota reunustavia vuoria kutsutaan “Jangtsen jumalattariksi”. Kymmenentenä matkapäivänä on vuorossa lisämaksullinen vierailu Valkoisen keisarin kaupunkiin.

Yhdennentoista päivän kohokohta on ajo kolmannen solan läpi, joka on 76 kilometriä pitkä ja rauhallinen Xiling. Solassa sijaitsee esimerkiksi “Kolmen matkaajan hauta” ja Huangling-temppeli.

Risteilyn saavuttua päätepisteeseensä Yichangin satamaan 12. matkapäivänä, lennetään seuraavaksi Shanghaihin, mistä matka jatkuu Suzhoun kuuluisaan puutarhakaupunkiin. Täällä matkaohjelmassa on esimerkiksi vierailu Suzhoulaisessa silkkikutomossa, sekä vierailu kanaalien kirjomassa vanhassa kaupungissa.

Puutarhakaupungista siirrytään suurkaupunkiin, ja Shanghai tarjoaakin paljon nähtävää. Kaupungissa voi kuluttaa aikaa haluamallaan tavalla: shoppaillen, kävelyretkellä The Bund-rantakadulla tai Nanjing Road ostoskadulla. 14. matkapäivänä vieraillaan 421 metriä korkeassa Jinmao-pilvenpiirtäjässä, jadesta tehdyssä Buddhan temppelissä ja Yu-puistossa. Seuraava, eli 15. matkapäivä vie lentokentälle ja lennolle kohti Suomea.

Yksin matkatessa matkan hinta on alkaen 3 760 euroa per henkilö, mutta mitä useampi lähtee mukaan, sen edullisempia ovat henkilöhinnat. Yli 6 ihmisen seurue joutuu maksamaan vain 2 650 euroa per henkilö.

Hintaan sisältyy lennot Helsingin ja Pekingin välillä, hotelli, ja risteilyalusmajoitus, aamiaiset hotellissa, täysihoito aluksella, ohjelmat ja retket risteilyllä, sekä lennot, junaliput ja pääsyliput muihin matkaohjelman kohteisiin. Matkalla on mukana oma auto ja englantia puhuva paikallisopas.

Omatoiminen matka

Traveller-matkatoimiston kautta voi varata myös pelkän Jangtse-joen risteilyn. Traveller Oy edustaa Suomessa kiinalaista Jangtze jokiristeily-yhtiötä, ja tarjoaa edullisia Jangtse-jokiristeilyjä President-aluksilla. Risteilyn ympärille voi matkatoimiston avustuksella rakentaa myös lisäohjelmaa.

Hienot Jangtse-jokiristeilyt Chongqingin ja Yichangin välillä tarjoavat silmäniloksi Jangtzen parhaita paloja, joihin lukeutuvat esimerkiksi kolme jyrkkää solaa ja suuren patotyömaan, sekä ohjelmiin kuuluvat tai maksulliset sivujokien retket. Risteilyllä voi ihailla satumaisia näköaloja, luonnon ihmeellisyyksiä ja syviä laaksoja, vuolaasta Jangtsesta puhumattakaan.

Lisätietoja Travellerilta

Lisätietoja Jangtsejoen risteilyistä antaa Traveller-matkatoimisto.

Arvostele artikkeli: Risteillen Jangtse-joella
1 Tähti2 Tähteä3 Tähteä4 Tähteä5 Tähteä

Mitä mieltä sinä olet?

Vastaa

Kommentoi nimimerkillä tai Kirjaudu sisään.
Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Luomalla oman käyttäjätunnuksen voit lisätä itsellesi profiilikuvan kommenttien yhteyteen. Kirjaudu sisään ja klikkaa "Omat tiedot" yläpalkista lisätäksesi kuvan.

Pikavuoro maailman ympäri

Bussilla maailman ympäri

Seuraa suomalaisten seikkailua bussilla maailman ympäri.

» Siirry blogiin

Rantapallon äkkilähdöt

Tilaa uutiskirje sähköpostiisi
Tilaa uutiskirjeemme ja pysy ajan tasalla Rantapallon tapahtumista!
Seuraa meitä
  • Facebook
  • Twitter
  • RSS

Rantapallo