Etusivu > Rantalomat > Valkoista hiekkaa Dominikaanisessa tasavallassa

Dominikaaninen tasavalta

Valkoista hiekkaa Dominikaanisessa tasavallassa

Jo Kristoffer Kolumbus ihastui Hispaniolan saareen niin, että asettui sinne asumaan tehden Karibianmeren valloitusmatkojaan saaren vehreiltä rannoilta käsin. Dominikaaninen tasavalta tunnetaan hehkuvasta hiekastaan ja upeasta Karibian auringosta.

Rantalomailua ja espanjalaisperintöä

Kahdeksan miljoonan asukkaan Dominikaaninen tasavalta jakaa Karibian toiseksi suurimman saaren Hispaniolan naapurimaansa Haitin kanssa. Saaren länsikärki kuuluu Haitille ja Dominikaaninen tasavalta kattaa noin kolme neljännestä sen itäosassa. Maan virallinen kieli on espanja.

Pääosa matkailijoista tulee Dominikaaniseen tasavaltaan aurinkolomalle upeista biitseistä nauttimaan. Niitä onkin tarjolla yllin kyllin ja majoituksen suhteen matkailija voi valita mitä tahansa pienistä majataloista hulppeisiin luksushotelleihin. Rantalomailua aktiivisempaa tekemistä kaipaaville tarjolla on muun muassa golfia, surffausta ja ratsastusta.

Meripihkaa ja piparkakkuvärejä

Karibian aurinko hemmottelee kävijöitä upeilla helteillä – tosin kesäkuusta aina marraskuulle saakka alueen riesana on hurrikaaniriski.

Suosituimpia rantakohteita ovat lainelautailijoiden Cabarete, luonnonkaunis Samana ja pastellisävyinen Puerto Plata, jotka kaikki sijaitsevat saaren pohjoisrannalla.

Juuri Puerto Platan edustalle Kolumbus laivastoineen laski ensimmäistä kertaa ankkurinsa luullen olevansa jossain aivan muualla. Puerto Plata tunnetaan pastellinvärisistä piparkakkutaloistaan – kirjavaa karibialaishenkeä parhaimmillaan. San Felipen linnoitus ja meripihkamuseo kuuluvat kaupungin pidetyimpiin nähtävyyksiin.

Kallisarvoinen meripihka lukeutuu paikallisin erikoisuuksiin ja meripihkaiset korut ja koriste-esineet ovatkin suosittuja tuliaisia Dominikaanisesta tasavallasta. Meillä tutuimman keltaisen meripihkan lisäksi tarjolla on punaista, vihreää ja sinistä meripihkaa. Näistä sininen on arvokkainta.

Pääkaupunki Santo Domingo

Dominikaanisen tasavallan pääkaupunki Santo Domingo tunnetaan latinalaisamerikkalaisesta charmistaan, siirtomaa-aikaisista rakennuksistaan ja railakkaasta yöelämästään.

Santo Domingon perusti Kristoffer Kolumbuksen veli Bartolomeo vain neljä vuotta saaren löytymisen jälkeen. Nykyisin pääkaupungissa on kolme miljoonaa asukasta. Sen vanhakaupunki kuuluu UNESCO:n maailmanperintölistalle. Keskiaikaiset korttelit kielivät edelleen espanjalaisvalloittajien perinnöstä. Dominikaaninen tasavalta itsenäistyi jo vuonna 1844, mutta historian kerrokset näkyvät yhä.

Talvea pakoon Karibialle

Karibian kohteet ovat suosittuja etenkin talvikaudella – mikäs sen makeampaa kuin paeta pakkasesta edes hetkeksi ihanasti hellivään aurinkoon?

Suomesta käsin pakettimatkoja järjestävät esimerkiksi Finnmatkat, Tjäreborg, Aurinkomatkat ja Kaleva Travel. Viikon matka Dominikaaniseen tasavaltaan maksaa noin 1600–2000 euroa. Itsenäisesti buukaten pelkkien lentojen hinnat liikkuvat noin 800 ja 1100 euron välillä. Viisumia maahan matkatessa ei tarvita, vaan Suomen kansalainen voi oleskella Dominikaanisessa tasavallassa saapumisen yhteydessä ostettavalla turistikortilla 30 päivää.

Teksti: Riikka Krenn

Arvostele artikkeli: Valkoista hiekkaa Dominikaanisessa tasavallassa
1 Tähti2 Tähteä3 Tähteä4 Tähteä5 Tähteä
(4,71/5
- 7 ääntä)

Mitä mieltä sinä olet?

Vastaa

Kommentoi nimimerkillä tai Kirjaudu sisään.
Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Luomalla oman käyttäjätunnuksen voit lisätä itsellesi profiilikuvan kommenttien yhteyteen. Kirjaudu sisään ja klikkaa "Omat tiedot" yläpalkista lisätäksesi kuvan.

Pikavuoro maailman ympäri

Bussilla maailman ympäri

Seuraa suomalaisten seikkailua bussilla maailman ympäri.

» Siirry blogiin

Rantapallon äkkilähdöt

Tilaa uutiskirje sähköpostiisi
Tilaa uutiskirjeemme ja pysy ajan tasalla Rantapallon tapahtumista!
Seuraa meitä
  • Facebook
  • Twitter
  • RSS

Rantapallo