Etusivu > Rantalomat > Cookinsaaret – paratiisi maailman laidalla

Cook-saaret

Cookinsaaret – paratiisi maailman laidalla

Kuvittele itsesi keskelle unenomaisen kaunista näkymää palmujen ympäröimällä laguunilla, jossa vain meren pauhu ja vikkelät ravut rikkovat hetkellisesti tunnelman – tervetuloa Cookin saariryhmälle!

Keskellä Tyyntä valtamerta sijaitsee 15 laguunien ympäröimää saarta, jotka edustavat saariparatiisia parhaimmillaan. Alueen koskemattomat rannat, värikkäät kalat ja ihanat ihmiset jättävät takuuvarmasti ikuisen muistikuvan. Pistä siis puhelin kiinni, heitä kello ranteesta ja nauti!

Kosmopoliittinen Rarotonga

Rarotonga, jonka keskiosia hallitsevat vuoret, on Cookinsaarten kansainvälinen keskus. Ympärysmitaltaan saari on vaatimattomat 32 kilometriä, mutta silti selkeästi suurin laatuaan koko saariryhmässä.

Yleinen kehitystaso Rarotongalla on korkea johtuen vahvasta sidoksesta Uuteen-Seelantiin. Esimerkiksi majapaikkoja saarelta löytyy perinteisistä hostelleista viiden tähden hotelleihin. Myös ruokaelämykset ovat taattuja. Rarotongan paikallinen ruoka on luonnollisesti keskittynyt meren monipuolisiin antimiin, kuten miekkakalaan.

Jättiläiskilpikonnia ja barrakudia

Jos jokin on Rarotongalla tärkeää, niin vesiurheilu. Ensiluokkaista hupia ovat niin snorklaus, purjehtiminen, sukeltaminen, kalastaminen kuin kajakilla pienille hiekkasaarekkeille melominen. Värikkäimmät korallit ja monipuolisin kalakanta majailevat saaren koillispuolella Murin laguunissa sekä eteläisellä Turoan rannalla.

Parhaat sukelluspaikat sen sijaan ovat heti laguunin ulkopuolella. Alueella voi nähdä riuttahaita, jättiläiskilpikonnia, barrakudia ja tiettyyn aikaan vuodesta jopa ryhävalaita. Hupaisinta kyllä, useimmilla sukelluksilla törmää kuitenkin samoihin kaloihin. Etenkin kuuluisat sininen säppikala Tommy ja pallokala Jamie nauttivat sukeltajien seurasta.

Kun vedessä polskuttelu riittää, kannattaa vuokrata skootteri (muista ensin hakea poliisiasemalta paikallinen ajokortti) ja tutustua saaren sisäosiin, missä possut ja kanat juoksentelevat pitkin mangoviljelmiä ja luonto on vallannut monet tyhjät rakennukset. Aktiiviliikkujalle saaren halkova kävelyretki on upea tapa tutustua neitseelliseen sademetsään ja sumuisiin vuoriin, joiden korkein kohta on lähes 700 metrin merenpinnan yläpuolella.

Paratiisisaari Aitutaki

Kysy keneltä tahansa, joka on joskus vieraillut Aitutakilla ja vastaus on aina sama: jättimäisen laguunin ympäröimä saari on paratiisi maan päällä. Yhdeksi maailman kauneimmista laguuneista nimetty Aitutaki saa hengen salpautumaan jo lentokoneessa, kun kristallinkirkas vesi näyttää värjäävän koko taivaanrannan.

Jos jo Rarotonga vaikuttaa rennolta, niin Aitutaki on sitä moninkertaisesti. Teillä saa kulkea omassa rauhassaan ja paikalliset vain vilkuttavat, kun pyrähdät heidän ohi skootterillasi. Kestohymy on täällä taattu!

Parasta Aitutakilla on tutustua toistakymmentä kilometriä leveään laguuniin ja siellä sijaitseviin asumattomiin saarekkeisiin eli motuihin. Tutkimusmatka hoituu parhaiten laguuniristeilyllä, joka tehdään noin kymmenen henkeä kantavalla veneellä. Risteilyn aikana kierretään parhaat snorklauspaikat ja katsastetaan täydellisimmin muodostuneet saarekkeet. Silloin tällöin kuljettaja pysäyttää veneen keskelle laguunia, mikä tarkoittaa mahdollisuutta syöttää kaikissa mahdollisissa väreissä loistavia trooppisia kaloja.

Suurin osa risteilijöistä poikkeaa lounaalle kuuluisille Honeymoon ja Onefoot -saarekkeille, joista jälkimmäisellä saa passinsa leimattua todisteeksi käynnistä. Omatoiminen matkaaja voi lisätä uuden ulottuvuuden laguuniretkeen vuokraamalla kajakin tai pienen purjeveneen ja nauttimalla piknikin omalla autiolla saarekkeellaan.

Haluatko tavata maailman ystävällisimpiä ihmisiä?

Kokemuksen kruunaavat Aitutakin paikalliset ihmiset. Heitä voi helposti kutsua maailman ystävällisimmiksi ja onnellisimmiksi, täkäläiset nimittäin elävät ilman huolta huomisesta. Käynti sunnuntaikirkossa on paras tapa ymmärtää paikallinen yhteisöllisyys ja tutustua saarelaisten uniikkiin laulukulttuuriin. Aitutaki on myös yksi parhaista paikoista kokea paikallinen Island Night -esitys, joka sekoittaa erilaisia polynesialaisia tansseja ja sisältää monesti myös tulitanssin.

Lennot Cookinsaarille lähtevät Uuden-Seelannin Aucklandista, mutta Rarotongalle on mahdollista matkustaa myös Yhdysvalloista ja Australiasta. Valuuttana Cookinsaarilla toimii Uuden-Seelannin dollari, joskin paikallinen erikoisuus on kolmion muotoinen kolikko.

Daniel Stöckli

Arvostele artikkeli: Cookinsaaret – paratiisi maailman laidalla
1 Tähti2 Tähteä3 Tähteä4 Tähteä5 Tähteä
(4,25/5
- 8 ääntä)

Mitä mieltä sinä olet?

2 kommenttia aiheesta Cookinsaaret – paratiisi maailman laidalla

  1. tomppa
    tomppa sanoo:

    Missä on HINNAT!?!?

  2. Toimitus
    Toimitus sanoo:

    Matkatoimistojen tarjontaa ja hintoja voi selailla vaikkapa Rantapallon lento- ja hotellihakujen avulla: http://www.rantapallo.fi/lennot ja http://www.rantapallo.fi/hotellit.

Vastaa

Kommentoi nimimerkillä tai Kirjaudu sisään.
Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Luomalla oman käyttäjätunnuksen voit lisätä itsellesi profiilikuvan kommenttien yhteyteen. Kirjaudu sisään ja klikkaa "Omat tiedot" yläpalkista lisätäksesi kuvan.

Pikavuoro maailman ympäri

Bussilla maailman ympäri

Seuraa suomalaisten seikkailua bussilla maailman ympäri.

» Siirry blogiin

Rantapallon äkkilähdöt

Tilaa uutiskirje sähköpostiisi
Tilaa uutiskirjeemme ja pysy ajan tasalla Rantapallon tapahtumista!
Seuraa meitä
  • Facebook
  • Twitter
  • RSS

Rantapallo