Etusivu > Matkakirjat > Lomailu on taitolaji
Kesäloma on monelle hartaasti odotettu vuoden kohokohta. On aikaa rentoutua, koota voimia, tehdä juuri sitä, mitä itse haluaa. Lomasta voi saada aikaan myös mojovan riidan, koska jokaisen lomaverkostossa on niin monta osallistujaa omine toiveineen ja tapoineen. Hyvä loma ei synny itsestään, se täytyy osata tehdä sellaiseksi, ja tähän neuvoja antaa Lomallelähtijän opas.
Sirkku Kivistön Vaihda vapaalle – Lomallelähtijän opas on 91-sivuinen ja nopealukuinen teos, joka antaa helposti toteutettavia vinkkejä, kuinka lomalle lähteminen valmistellaan työyhteisössä ja miten loma-aikana toimitaan, jotta kaikille turvattaisiin leppoisa loma. Kivistö myös neuvoo, kuinka paluu työhön sujuu juohevasti.
Loma merkitsee myös työsuojelua, siksi loman ajaksi todellakin pitäisi jättää työkännykät ja -tietokoneet työpaikalle. Loma on virkistäytymistä, ei etätyötä varten. – Sulje työ pois mielestäsi ja tunnista itsellesi sopivimmat tavat rentoutua. Myös perheen ja kumppanin kanssa olisi keskusteltava erilaisista lomaan liittyvistä odotuksista. Kenenkään ei pidä uhrautua lomallaan, vaan asioita voidaan tehdä sekä yhdessä että erikseen, Kivistö muistuttaa.
Kun arjen rutiinit hellittävät, loman rytmi saa kehon ja mielen elpymään. Tämä ei kuitenkaan riitä: opas kertoo, miten elvyttäviä hetkiä voi ripotella jokaiselle työpäivälle ja -viikolle, jotta seuraava lomanaloitus ei olisi vain läkähtyneen kujanjuoksua.
Kirjaa voi ostaa TTL-verkkokaupasta.