Etusivu > Matkakirjat > Lentoemäntien ostosopas Aasiaan
Aasiassa sijaitsee lukuisia kuhisevia metropoleja ja miljoonakaupunkeja. Kaupunkiviidakon siimeksessä sijaitsee myös lukuisia kauppoja ja ostosparatiiseja, joista löytyy kaikkien himoitsemia kenkiä, laukkuja, vaatteita, koruja ja kelloja, sekä kaikkea muuta ihanan turhaa tavaraa mitä jokainen haluaa vaikka ei välttämättä tarvitse. Sanalla sanoen ostosmahdollisuudet ovat Aasian suurkaupungeissa hillittömät.
Edullisia ostoksia ovat tähän mennessä päässeet tekemään lähinnä suomalaiset lentoemännät. Suomalaisia lentoemoja liikkuu Aasian suurkaupungeissa päivittäin noin sata, joten heillä kuvittelisi olevan enemmän kuin riittävästi kokemusta shoppailuoppaan kirjoittamiseen. Kolme lentoemäntää onkin nyt tarttunut tuumasta toimeen ja koonnut omat ja kollegoiden parhaat vinkit kirjaksi.
WSOY:n kustantamasta Lentoemäntien ostosoppaasta Aasiaan löytyy vinkkejä paikoista, joihin löytöretkiä kannattaa lähteä tekemään. Mukaan ovat päässeet lukuisat tunnetut kaupungit shoppailumahdollisuuksineen, kuten Shanghai, Kanton, Peking, Hongkong, Tokio, Osaka, Nagoya, Bangkok, Dubai, Delhi, Goa ja Mumbai. Kaikki kirjan kohteet ovat suoran lentomatkan päässä Helsingistä. Ostosmatkailu ei kuitenkaan ole pelkästään tavaran nappaamista ja maksamista, joten ostosvinkkien lisäksi kirja perehdyttää kunkin maan ostoskulttuuriin hintatasoineen ja tinkimistapoineen. Lakiasioihin perehtymätöntä untuvikkoa auttavat erityisesti yhteenveto matkailijoita koskevista tullimääräyksistä ja säädöksistä.
Lentoemäntien ostosopasta Aasiaan voi ostaa esimerkiksi Bookplussan nettisivuilta.