Etusivu > Matkakirjat > Näe ja koe Kiina
Kiinan suosio matkailumaana kasvaa kaiken aikaa. Jos itsekin mietit matkaa mielenkiintoiseen Kiinaan, kannattaa tutustua Näe ja koe -kirjasarjan uuteen Kiina-matkaoppaaseen.
Kiina on pinta-alaltaan maailman kolmanneksi suurin maa. 1,3 miljardin ihmisen joukossa voi tuntea olonsa häkeltyneeksi, ellei ole valmistautunut hyvin. Vaikka Kiinan kohtaamiseen ei varmasti koskaan voi täysin valmistautua, voi erikoiseen maahan ottaa tuntumaa Tammen julkaiseman Kiinan matkaopaskirjan avulla.
Näe ja koe Kiina -kirja tarjoaa luettavaa niin matkaa suunnittelevalle kuin itse matkan päällä olevalle. Matkaopaskirja jakautuu kymmeneen kappaleeseen. Ensimmäiset kolme kappaletta tutustuttavat Kiinaan, elämään Kiinassa ja Kiinan historiaan. Muissa osissa käydään läpi yleiset matkustus ohjeet, nähtävyydet, ajanviete, kävelyt ja ajelut, ruokailu ja majoitus sekä matkan suunnittelu.
Kirjan seuraaminen on helppoa. Jokainen kappale on jaettu osiin maan alueiden mukaan. Esimerkiksi Hongkong löytyy aina samasta kohdasta joka kappaleessa (Hongkongin nähtävyydet, Hongkongin ruokailu jne.). Kirjat ohjeet ovat selkeitä ja käytännöllisiä. Perinteisten nähtävyyksien ja ruokapaikkojen joukosta löytyy myös todellisia helmiä ja pikku löytöjä. Lukuisat värikuvat tekevät kirjan selailusta antoisaa.
Kirjasta löytyy myös karttaosio, mutta suosittelemme myös erillisen kaupunkikartan hankkimista kohteen mukaan.
Näe ja koe Kiina on hyvä valinta Kiinan matkaoppaaksi, olipa suuntana sitten Shanghai, Peking, Hongkong tai jokin muu Kiinan mielenkiintoisista kohteista!
Kiinan matkaopasta myy esimerkiksi Bookplus-verkkokirjakauppa.