Etusivu > Uutiset > Pyhän Patrickin päivänä 17.3.2010 juhlitaan Irlantia

Pyhän Patrickin päivä Irlannissa

Pyhän Patrickin päivänä 17.3.2010 juhlitaan Irlantia

Pyhän Patrickin päivänä 17. maaliskuuta irlantilaiset ja Irlannin ystävät juhlivat kaikkialla maailmassa.

Irlannissa juhlinta on jo täydessä vauhdissa. Perjantaina 12.3. alkanut Pyhän Patrickin festivaali on koonnut yli miljoona ihmistä tapahtumiin Dublinissa ja muualla ympäri vihreää saarta. Juhlinta huipentuu keskiviikon komeisiin paraateihin kaikissa Irlannin kaupungeissa ja pienissäkin kylissä – paraatia varten pukeudutaan maan teemaväriin vihreään.

Pyhän Patrickin päivä on jokavuotinen Irlannin suojeluspyhimykselle omistettu juhlapäivä ja kansallinen vapaapäivä Irlannin tasavallassa. Irlantilaisten jälkeläiset ja enenevissä määrin myös muut viettävät juhlapäivää ympäri maailman ja irlantilaiset pubit kaikkialla täyttyvät juhlijoista keskiviikkoiltana. Aikaisemmin Pyhän Patrickin päivää vietettiin uskonnollisena vapaapäivänä. Yleinen vapaapäivä Irlannin tasavallassa siitä tuli vuonna 1903.


www.discoverireland.com

Arvostele artikkeli: Pyhän Patrickin päivänä 17.3.2010 juhlitaan Irlantia
1 Tähti2 Tähteä3 Tähteä4 Tähteä5 Tähteä

Mitä mieltä sinä olet?

Vastaa

Kommentoi nimimerkillä tai Kirjaudu sisään.
Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Luomalla oman käyttäjätunnuksen voit lisätä itsellesi profiilikuvan kommenttien yhteyteen. Kirjaudu sisään ja klikkaa "Omat tiedot" yläpalkista lisätäksesi kuvan.

Pikavuoro maailman ympäri

Bussilla maailman ympäri

Seuraa suomalaisten seikkailua bussilla maailman ympäri.

» Siirry blogiin

Rantapallon äkkilähdöt

Tilaa uutiskirje sähköpostiisi
Tilaa uutiskirjeemme ja pysy ajan tasalla Rantapallon tapahtumista!
Seuraa meitä
  • Facebook
  • Twitter
  • RSS

Rantapallo