Fiji, Samoa, Tonga vai mikä häh?

MYM-reittiä me ollaan suunniteltu jo oikeastaan ensimmäisestä opiskeluvuodesta lähtien. Tuolloin ekana vuonna ryhdyttiin pitämään niin sanottuja MYM-iltoja, joissa fiilisteltiin eri maita, juteltiin siitä mihin kukin tiimissä haluaisi mennä ja tutkiskeltiin muiden tiimiakatemialaisten tekemiä maailmanympärimatkoja.

Vaikkakin alotettiin jo vuonna 2009 matkan fiilisteleminen, niin vasta viime syksynä saimme ensimmäisen oikean reittiehdotelman kasaan. Viime syksyn puolella avasimme myös koko meidän tiimin yhteisen MYM-tilin.

Reitin suunnitteleminen on erittäin haastavaa. On otettava huomioon kaikkien reissuun lähtijöiden mielipiteet, on mietittävä eri maiden hintatasoa, ja sitä, onko reitti ylipäänsä toteutettavissa. Onneksi ammattilaiset auttavat meitä reitin kasaamisessa ja kertovat alustavasti hintoja jne. Meidän matka tulee näillä näkymin kestämään 2-3 kuukautta, ja sekin vaikuttaa tietysti reittiin. Kaikkialle ei yksinkertaisesti ehditä, joten on siis valittava tarkkaan ne kohteet, joissa halutaan käydä.

Itse haluaisin käydä ehdottomasti Kuubassa, Kiinassa ja jossain päin Polynesiaa. Kuubassa minua kiinnostaa ehdottomasti sen erikoinen kulttuuri, ja sijainti Karibialla.  Olen halunnut käydä jossain päin Karibiaa ihan pienestä pitäen, ja vielä on unelma toteuttamatta. Kiinassa kiehtoo myöskin kulttuuri, ja se pitkä historia tietenkin.

Polynesiaan haluan yksinkertaisesti ottamaan lungisti. Siellä tahdon maata rannalla, uida ja nukkua riippukeinussa. Olisi kiva myöskin nähdä paikallisten rento elämäntyyli.

Kuvat nappasin yhdeltä kaverilta joka teki maailmanympärysmatkan vuonna 2010 ja joka kävi myöskin Samoalla. Älä lyö miuta Tero :) Mutta siis kukapa ei haluaisi käydä tuon näköisessä paikassa?

Mutta mikä olisi paras paikka tuolla Polynesian suunnilla? Mikä on siis löllyjän paratiisi? Entä missä näkisi kaikista parhaiten sitä aitoa meininkiä?

Muiden reissaajien kokemukset ovat kultaakin arvokkaampia, joten; mihin maailmanympärysmatkalla kannattais mennä?

- Liisa

p.s. Telkusta tulee Tallinna. Jes. Not.

 

 

Kaikki kirjoitukset aiheesta , .

Vastaa

Kommentoi nimimerkillä tai Kirjaudu sisään.
Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*

Luomalla oman käyttäjätunnuksen, voit lisätä itsellesi Avatar-kuvan kommenttien yhteyteen. Kirjaudu sisään ja klikkaa "Omat tiedot" yläpalkista lisätäksesi kuvan.