Etusivu > Kilpailut > Voita matka Müncheniin

Mitä teet mieluiten lomallasi Saksassa? Vastaa kyselyyn ja voita matka Baijerin upeaan pääkaupunkiin.
Muotia, kulttuuria ja vuoristomaisemia – Baijeri tarjoaa koettavaa joka makuun. Osallistu Rantapallon ja Saksan matkailutoimiston kilpailuun ja voita matka Müncheniin. Arvonta suoritetaan uuden vuoden kunniaksi 3.1.2011.
Etelä-Saksassa sijaitseva Baijerin pääkaupunki on vain kahden ja puolen tunnin lentomatkan päässä Helsingistä. Münchenin taivaanrannassa siintävät Alpit ja kauniin kaupungin nähtävyydet kertovat pitkästä historiasta.
Tutustu Münchenin nähtävyyksiin, maistele paikallisten panimoiden oluita, pyörähdä lukuisissa museoissa, kuljeskele kaupungilla ja nauti aidosta baijerilaisesta tunnelmasta! Myös shoppailija löytää suurkaupungista kaiken etsimänsä.
Mitä teet mieluiten lomallasi Saksassa – vastaa kolmeen kysymykseen ja voit voittaa matkan Baijeriin.
Siirry kilpailulomakkeeseen tästä.
Kilpailuaika päättyy 31.12.2010 ja arvonta suoritetaan maanantaina 3.1.2011.
Voittajille ilmoitetaan henkilökohtaisesti ja heidän nimensä ilmoitetaan Rantapallon ja Saksan matkailutoimiston kilpailusivuilla.

28 kommenttia aiheesta Voita matka Müncheniin
Saksan lomalla mieluiten shoppailen, nautin hyvää ruokaa ja olutta ja tutustun paikallisiin nähtävyyksiin, perussettiä siis mutta aina se on yhtä jännittävää.
Valokuvaajana ei tarvitse kauaa miettiä, mitä Saksan maalla tekisi. Alpit ja arkkitehtuuri, kulttuuri ja ihmiset. Siinä ei kuvauskohteet lopu kesken. Seikkailumielessä ostaisin ehkä jonkun halvan auton ja ajaisin takaisin kotiin.
Kuvaan koko maan ja käyn läpi yöelämän. Tutustun kulttuuriin minkä lomallani kerkiän. Ihmisiin tutustuminen on parasta ja kielen opetteleminen paikan päällä :)
Sopivassa määrin shoppailua, hyvää ruokaa, rentoa hengailua ja pehmeä tyyny :-)
Jazzia ja joulutoreja!
Sakssahan pitää ehdottamasti käydä katsomassa jalkapalloa ja mäkihyppyä.
Mitään muuta ei tarvitse syödä kuin kebabia ja janonkin voi sammuttaa maanmainiolla oluella.
No, tämä on minun mielipiteeni…. voihan siellä joku tehdä jotain muutakin
Kävisin joulumarkkinoilla hankkimassa edullisia ostoksia.
Joisin ihanaa saksalaista olutta ja ihastelisin nähtävyyksiä.
Nauttiosin minilomasta katsellen nähtävyyksiä ja rentoutuen
Puhun saksaa ja seikkailen suurkaupungissa. Ostoksia, olutta, viiniä ja sauerkautia. Pistäydyn ulkopuolella kaupungin ehkä Alpeilla tms ja lopun aikaa kulttuuria ja historiaa, rakennuksia ja puistoja….
Viettäisin mieluiten kaupunkilomaa Munchenissä keskustan kävelykaduilla fiilistellen, Englisher Gartenin nahkahousumusaa kuunnellen ja lähialueen tunnelmallisissa “olutpuistoissa” istuskellen.
maisemaa ja historiaa
Olisi kiva päästä käymään Saksassa.
En ole aikaisemmin matkustanut sinne.
Teen reborn-nukkeja ja niihin tarvittavia tarpeita joudun tilaamaan Saksasta.
Olisi kiva päästä tuohon kauppaan paikan päälle ostoksille.
En ole käynyt kuin saksan lentokentillä joten olisi mielenkiintoista nähdä saksalaista kaupunkielämää. Olen kuullut vain hyvää nimenomaan Munchenistä.
Autovalikoimaan tutustumaan.
Saksasta ostan mieluiten lankaa. Kirjakaupoissa pyöriminenkin on hienoa, tunnelma on ihan erilainen kuin Suomessa.
Ei muuta ku Muncheniin!
Koska olen käynyt saksassa vain kerran melkein Münchenissä, oli vaan Müster niin siellä keskityin ja varmaan Münchenissäkin keskittyisin kulttuuriin ja arkkitehtuuriin, ruokaa ja juomia unohtamatta .
Katsoisin nähtävyyksiä, kävisin joulumarkkinoilla, shoppailisin ja ottaisin kupposen lämmintä kaakaota jossakin katukuppilassa :)
Saksa on mielenkiintoinen, varsinkin Berliini:)
Nautin
shoppailisin ja hyvää ruokaa..
Berliiniin matkustan, oli sitten kesä tai talvi. Ja tietenkin pieneen Eutiniin, sen lämpimän tunnelman takia.
Hofbreuhaus, baijerilaista musaa ja ruokaa.
shoppailen =)
Shoppailen ja nautin elämästä.
Saksassa reissannut paljonkin. munchen yksi suosikkikaupungeista.
Olutta maistelemaan…
Menen shoppailemaan vaatteita ja autoja sekä maistelemaan bierhauseihin hyvää saksalaista olutta! Aina parempi jos jonkun komean miehen sieltä löytäisi kotiin tuotavaks… :)