Etusivu > Hotellit > Kaksi hotellia historian aarreaitasta

hotel

Kaksi hotellia historian aarreaitasta

Jo satavuotiaat hotellit ovat nähneet ja kokeneet paljon. Joko ne ovat olleet todistamassa lukuisia luonnonihmeitä tai monet kuuluisuudet ovat kuluttaneet niiden lattioita. Tässä on kaksi hotellia historian pohjattomasta aarreaitasta: kulttuurihistoriallisesti mielenkiintoinen Pera Palas Istanbulissa ja luonnonhistoriallisesti kiintoisa Old Faithful Inn Yhdysvaltojen Wyomingissa.

Pera Palas, Istanbul, Turkki

Pera Palas on yli sata vuotta vanha hotelli, joka tihkuu nostalgiaa ja historian sivujuonteita. Hotelli rakennettiin vuonna 1892, jotta Idän pikajunan Konstantinopoliin tuomat eurooppalaiset voisivat majoittua mahdollisimman mukavasti.

Hotellin vieraskirjasta löytyy useita nimiä, jotka saavat innostuksen väreet kulkemaan selkärankaa pitkin. Niin sankaritarvakooja Mata Hari kuin kirjailija Agatha Christiekin ovat viettäneet öitä hotelissa. Christie jopa kirjoitti ison osan yhdestä kuuluisimmista kirjoistaan, Idän pikajunan arvoitus, hotellin huoneessa 411.

Hotellin nostalgisiin yksityiskohtiin lukeutuu esimerkiksi alkuperäinen, kullattua lintuhäkkiä muistuttava hissi ja aulan korkeat, koralliset seinät.

Budjettimatkaajan ei ehkä kannata käyttää leijonanosaa rahoistaan hotellissa yöpymiseen, mutta kahvihetki tai virvoittava juoma suuressa salongissa on ehdottomasti kokemisen arvoinen.

Jos matkakassasta riittää varoja pieneen ylellisyyteen, pari yötä Pera Palasissa kannattaa varata hyvissä ajoin etukäteen, sillä monet matkalaiset ovat innokkaita yöpymään hotellin katon alla. Pera palas on tällä hetkellä remontissa, mutta se avaa ovensa jälleen loppuvuodesta 2009.

Old Faithful Inn, Wyoming, Yhdysvallat

Old Faithful Inn on myöskin yli 100-vuotias hotelli, joka rakennettiin vuonna 1904 Yellowstonen kansallispuistoon. Hotellin kaima on kansallispuiston suurin vetonaula, eli Old Faithful-niminen maailmankuulu geysir, joka suihkuttaa 1-1,5 tunnin välein tulikuumaa vettä 50 metrin korkeuteen.

Old Faithful ja Yellowstone ovat tunnettuja lukemattomista dokumenteista, elokuvista ja kirjoista, kuvasihan Rudyard Kiplingkin sitä helvetin ylämaiksi.

Old Faithful Inn on yhä maailman suurin hirsirakennus, jonka nimi sopii rakennukselle kuin nenä päähän. Mikä olisikaan parempi nimi aikaa kestäneelle hirsilinnalle kuin Old Faithful, vanha uskollinen.

Old Faithful Innissä yöpymisestä ei kannata edes uneksia ellei ole tehnyt varausta vähintään vuotta etukäteen. Hotellissa voi kuitenkin ohikulkijakin pistäytyä katsastamassa mahtavaa aulaa, joka kohoaa kuuden kerroksen korkeuteen, ja massiivista takkaa, jonka rakentamiseen on käytetty satoja tonneja vulkaanista kiveä.

Arvostele artikkeli: Kaksi hotellia historian aarreaitasta
1 Tähti2 Tähteä3 Tähteä4 Tähteä5 Tähteä
(5,00/5
- 2 ääntä)

Mitä mieltä sinä olet?

Yksi kommentti aiheesta Kaksi hotellia historian aarreaitasta

  1. Tonttu
    Tonttu sanoo:

    Yellowstone on ihan mahtava paikka! Päiväretki sinne on on ehdoton etappi jos Wyomingissa päin pyörii!

Vastaa

Kommentoi nimimerkillä tai Kirjaudu sisään.
Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Luomalla oman käyttäjätunnuksen voit lisätä itsellesi profiilikuvan kommenttien yhteyteen. Kirjaudu sisään ja klikkaa "Omat tiedot" yläpalkista lisätäksesi kuvan.

Pikavuoro maailman ympäri

Bussilla maailman ympäri

Seuraa suomalaisten seikkailua bussilla maailman ympäri.

» Siirry blogiin

Rantapallon äkkilähdöt

Tilaa uutiskirje sähköpostiisi
Tilaa uutiskirjeemme ja pysy ajan tasalla Rantapallon tapahtumista!
Seuraa meitä
  • Facebook
  • Twitter
  • RSS

Rantapallo