Etusivu > Festarikesä > Jurassic Rock rokkaa Mikkelissä

Jurassic Rock jyrähtelee Mikkelin Visulahdessa 13.-14. elokuuta. Esiintyjälistalla on niin ulkomaisia huippuartisteja kuin kovia kotimaisiakin.
Jurassic Rock on historiansa aikana saanut nauttia sekä helteistä että mutalätäköistä. Kuluva kesä on Itä-Suomessa ollut erittäin helteinen, mikä lupaa hyvää tulevan festarin sääkartalle. Järjestäjien toiveissa on kuitenkin kuluvan kesän lämpöennätyksiä lempeämpi festarisää. Jurassic Rockin promoottori Jukka Holmstedt toivoo elokuiselle viikonlopulle aurinkoa ja +24 asteen lämpötiloja.
Vaikka säihin varautuminen kuuluu festarien järjestämiseen, ei säätilan ennustaminen ole järjestäjien suurin haaste. Tänä vuonna Jurassic Rockin kanssa samaan aikaan järjestetään myös muita isoja festivaaleja ja kilpailu yleisöstä käy kuumana. Holmstedt kuitenkin odottaa kävijämäärän nousevan edellisvuoden lukemiin.
– Viime kesänä Jurassic Rockissa vieraili 13 000 kävijää ja sitä samaa tavoittelemme myös nyt, Holmstedt kertoo.
– Lippujen ennakkomyynti on ollut viime vuotta vilkkaampaa.
Neljättä kertaa järjestettävä Jurassic Rock on verrattain nuori festivaali. Tapahtuman juuret löytyvät kuitenkin jo 1980-luvulla järjestetystä DinosaurusRockista ja festarin järjestäjät ovat lähes kaiken kokeneita ammattilaisia. Järjestelyt ovatkin hioutuneet kolmessa edellisessä vuodessa erittäin toimiviksi.
– Viimekesäinen paketti oli oikein toimiva, joten suuria muutoksia emme lähteneet tekemään. Alueuudistuksia tulee olemaan konemusiikista koostuvan rytmikopin lisäksi rentokoppi, jossa soivat hieman pehmeämmät soundit, Holmstedt paljastaa.
– Alueelle tulee myös toinen anniskelualue jonojen välttämiseksi.
Perjantain ja lauantain aikana Visulahden lavoille nousee monia kotimaisia huippuartisteja. Perjantaina Jurassic Rockissa esiintyvät esimerkiksi PMMP, Disco Enseble, Stam1na ja Eläkeläiset. Lauantain kovia kotimaisia ovat puolestaan Sonata Arctica, Irina, Mokoma, Klamydia, Herra Ylppö & Ihmiset, sekä Samuli Putro.
Jurassic Rock tuo Savoon kotimaisten tähtien lisäksi myös ulkomaisia huippunimiä. Lauantain pääesiintyjänä nähdään ruotsalainen The Sounds. Euroopan mantereella ja Yhdysvalloissa mainetta niittäneen yhtyeen ohella naapurimaastamme Jurassic Rockiin saapuu myös Scar Symmetry.
Yhdysvaltoja Jurassic Rockissa edustaa Kylesa, joka on kotimaassaan ja muualla Euroopassa jo maistanut mainetta. Visulahteen bändi saapuu osana mittavaa Euroopan kiertuettaan.
Jurassic Rock houkuttelee Mikkeliin paljon kävijöitä, joten erityisesti Visulahden alueella kannattaa varautua ruuhkiin ja parkkipaikkojen vähyyteen. Oma auto kannattaakin mahdollisuuksien mukaan jättää kotiin ja saapua paikalle julkisilla kulkuneuvoilla. Mikkeliin pääsee niin linja-autolla kuin junalla.
Holmstedt neuvoo festarivieraita käyttämään ilmaista bussikuljetusta festivaalialueelle. Ilmainen festivaalibussi kulkee väliä Matkakeskus-Visulahti-Matkakeskus, joten paikan päälle pääseminen on vaivatonta.
Jenna Lehkonen