Asiaa biksuista!

Leppoisin mielin astelin tänään h&m:lle pyörähtämään. Leppoinen mieleni jatkui, kunnes näin ne! Sielä ne riippuivat taas uhkaavan näköisesti, nimittäin tulevan kesän bikinit. NOUUUU! Miten voidaan olla tässä pisteessä taas??

Tammikuusta lähtien se alkaa varjostaa mieltä. Ensin pitää ahistua puolivuotta ajatuksesta et mistä löydän hyvät, vai pitäiskö vihdoin vaan hommata suosiolla se kokovartalosukka johon käärästä ittensä tulevana kesänä. Sitten koittaakin se itse kesä, hyviä biksuja ei vaan löydy, ja tyydytkin ostamaan paniikissa kasan semi-hyviä, ettei niitäki vaan viedä käsistä. Seuraavaksi valmistat itseäsi henkisesti tallustamaan nämä lerpattavat pukimet päällä julkisille paikoille, ja vielä vapaaehtoisesti. Kunnes…. TADAAAA, nolla lämmintä/aurinkoista vapaapäivää ja taas on stressattu turhaa se puolivuotta. Ja sitte vasta tympäseeki.

Oon muutenkin vahvasti sitä mieltä, että bikineitä suunnittelee henkilö, joka vihaa naisia. Siis rehellisesti, onko kukaan koskaan löytäny biksuja, joissa tuntee näyttävänsä hyvältä?? Paremmalta, kuin normi alusvaatteilla, joissa ihmisten ei edes odoteta tallustelevan julkisesti.

I'm sexy and I know it...?

 

Yläosat on sinäänsä vielä helppo nakki löytää, mutta kysymys kuuluukin, kuka vitsin sokea myyrä niitä alaosia suunnittelee? Onhan se toki hienoa kiskoa sellaset vaippamalliset pöksyt kainaloihin asti, josta ne voi sitten vapaasti valahtaa ja rullaantua ihan mihin sattuun. Tämän alaosamallin ominaisuus on myös se, että housujen korkeuteen on tosiaan käytetty 90% kankaasta, eli leveyteen, eli persuksen peitto-osioon jääkin, 5% per pakara. Vaihtoehtoisesti voi myös valita alaosan, jonka valmistukseen on käytetty noin 20cm narua! Että niin, siinäpä ne vaihtoehdot aikalailla sitte oliki. Toki jalankuristajamallia unohtamatta. Mitkä haluut? Ei ne siihen yläosaan tuu mätsään kuitenkaan.

En vaan voi käsittää, missä on mennyt vikaan, kun maailma on kuitenkin pullollaan toinen toistaan täydellisempiä pikkareita??

Ja entäpä ne rusketusrajat? Kun ois kiva omistaa biksut, joita ei oo tehty pelkkään patsasteluun, periaatteella “sinuna en liikahtaisi”. Muttakun onpa sitten mukavaa olla köytettynä ympäriinsä kaiken maailman piuhoilla, kun jokainen tietää, mitä siitä sitten taas seuraa! Kiva näyttää kesän lopussa ristinollapelin ruudukolta.

Haaveilen joka kesä, että marssin teettämään itelleni täydelliset bikinit, joita vaalin sitten, kuin kansallisaarretta. Vielä en oo saanu kuitenkaan aikaseks. Viimekesänäkin hamstrasin Saksasta 2 bikinisettiä, 2 yläosaa ja yhen ekstra-alaosan. Mutta silti, vaikka yksi kokonainen laatikko niitä pursuaa niin ei, silti en pysty ohittamaan tätä henkkamaukan bikinihyllyä huolettomana, ajatellen, ei oo onneks mun ongelma. Sillä kyllä se on. Joka vuosi, aina ja ikuisesti. Aamen.

Joten kertokaa ihmiset, missä niitä hyviä bikineitä piilotellaan? En ihan vielä viittis luovuttaa niiden suhteen. Okei ei tarvi olla ees hyvät! Ookootkin riittää niin monien traumaattisten kokemusten jälkeen!

P.S. Pitäsiköhän mun sitteki lopettaa kirjottaminen ja siirtyä kokopäiväseks Paintin käytön ammattilaiseks. Toi kuva on nimittäin melkonen masterpiece! : DD

Tämä kirjoitus kuuluu kategoriaan Yleinen.

2 kommenttia aiheesta Asiaa biksuista!

  1. Maaliskuun bikinipaine Maaliskuun bikinipaine kirjoitti:

    Tää on niin totta! Olen miettinyt että teettäis oman mallin mukaan ne bikinit mutta pelottaa että tulee valittua joku poropeukalo niitä väsäämään. Kerro jos löydät jostain ne edes menettelevät biksut :)

    •  Elina kirjoitti:

      Voi kerron ihan varmasti! Itseasiassa taidan kuuluttaa sen koko maailmalle, jos sellanen ihme pääsee tapahtuun :D !!

Vastaa

Kommentoi nimimerkillä tai Kirjaudu sisään.
Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*

Luomalla oman käyttäjätunnuksen, voit lisätä itsellesi Avatar-kuvan kommenttien yhteyteen. Kirjaudu sisään ja klikkaa "Omat tiedot" yläpalkista lisätäksesi kuvan.