Ihana Darwin

Darwinissa pääsimme ensitöiksemme maistamaan aitoa australialaista vieraanvaraisuutta, kun meidät kutsuttiin pitämään majaa Rohanin kaukaisten sukulaisten luokse. Kyllä kelpasi puljailla uima-altaassa ja nauttia ’normielämään’ liittyvistä mukavuuksista, kuten keittiöstä ja kylpyhuoneesta. Entäs se, kun näkee itsensä peilistä pitkästä aikaa? Mielenkiintoinen kokemus.

Tropiikissa ollaan; ilma on kostea ja kuuma, ja yhtenä aamuna vessassa odotti söpö vihreä sammakko.

Raahauduimme kodin auvosta sentään välillä treenaamaan sekä Darwinin kuuluisille rantamarkkinoille, jossa nautimme Darwinin kuuluisista punaisista, Australian parhaista auringonlaskuista.

Parasta Darwinissa ovat kenties auringonlaskut, mutta ruokakulttuuri tulee hyvänä kakkosena. Trooppinen ilmasto ja suuri kinkkipopulaatio antaa kaupungille kivan aasialaisen fiiliksen. Darwinin monilla ihanilla markkinoilla kärsii valinnanvaikeudesta kaikkien ihanien autenttisten makujen keskellä.

Silläkin uhalla, että tämä muuttuu pian ruokablogiksi…: Kiinalaista yum chata, krokotiilirullia, kreikkalaista souvlakia, malesialaista rendangia ja laksaa, vietnamilaista phota ja tulista papaijasalaattia, sekä vastapuristettuja lime-passiohedelmä- ja ananas-kookossmoothieita.Viis rannoista ja nähtävyyksistä, nämä ovat meidän reissun kohokohtia!

Darwininissa on leppoisa lomafiilis. Populaation ollessa vain vajaa 130 000, liikenne tai muut suurkaupungin ongelmat puuttuvat, mutta meininkiä riittää. Kun muualla Aussilassa palellaan talven viimassa, Darwinissa on täydelliset rantakelit. Eksyimmepä kerran Darwinin yöhönkin, jossa timmit yläosattomat aussimiehet rusetit kaulassa tarjoilivat naisille ilmaista skumppaa ja tanssivat pöydillä. Darwinista on pakko tykätä!!!

Nyt jätämme Australian roadtripin tauolle, sillä Darwinista meillä oli lennot buukattuna Manilaan Filippiineille. Palataan Darwiniin myöhemmin, mutta seuraavaksi siis juttua Filppareilta!

Kaikki kirjoitukset aiheesta , , , , , , .

4 kommenttia aiheesta Ihana Darwin

  1. Emilia Österberg millie kirjoitti:

    Moikka! Kävin itte just noin kuukaus sitten Darwinissa ja pakko sanoa, että ihastuin paikkaan välittömästi! käytiin kanssa tossa sun mainitsemassa baarissa, missä miehet tarjoili skumppaa ilman paitoja. tais olla paikka nimeltään monsoons (?). Mikäli meet vielä Darwiniin takas, niin kannattaa EHDOTTOMASTI tehdä vierailu kakadu national parkiin. Tehtiin sinne kolmen päivän retki ja nähtiin aivan uskomattomia juttuja! Mikäli oot menossa niin voin suositella matkanjärjestäjää niemeltään kakadu dreams ja opasta nimeltään dan, tiesi muuten kaiken kaikesta :)

    •  Anna kirjoitti:

      Äh. Kunpa vain tää blogi ei olisi näin jäljessä, niin tosta vinkistä olisi ollut jotain hyötyäkin. :) Käytiin kyllä Kakadussa, mutta omalla autolla, jolla ei edes päästy katsomaan yhtään vesiputousta, eli aika iso pettymys. Olisi pitänyt älytä lähteä tollaselle kierrokselle.

  2. Veera Papinoja Veera Bianca kirjoitti:

    Oi nuo sammakot! Muistan aina sen yön Cairnsissa kun tuollainen tuli vastaan kun avasin wcn kannen :D

Vastaa

Kommentoi nimimerkillä tai Kirjaudu sisään.
Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*

Luomalla oman käyttäjätunnuksen, voit lisätä itsellesi Avatar-kuvan kommenttien yhteyteen. Kirjaudu sisään ja klikkaa "Omat tiedot" yläpalkista lisätäksesi kuvan.